LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Zatrudnianie młodocianych pracowników

Dobro dzieci wszystkim rodzicom jest bardzo ważne - nie tylko 1 czerwca w Dzień Dziecka. Zbliża się okres wakacji i czas podejmowania pierwszej pracy przez nasze pociechy, dla tego warto zwrócić uwagę na sposób zatrudniania osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia.

 

Zatrudnianie młodocianych pracowników (czyli osób, które mają od 16 do 18 lat), jest możliwe i zgodne z prawem. Niebawem będzie można także, angażować do pracy również osoby od 15 roku życia - tak zakładają zmiany, które wejdą w życie z dniem 1 września 2018 roku.
Zgodnie z prawem pracy, pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat, czyli jest pełnoletnia i zostanie zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przepisy przewidują możliwość zaangażowania do pracy osoby niepełnoletnie (czyli osoby w wieku 16-18 lat).

 

Pracodawca może zatrudniać młodocianych pracowników w charakterze przygotowania zawodowego lub w celu wykonywania pracy zarobkowej, choć wyłącznie przy pracach lekkich, które nie wywołują ryzyka nadwyrężenia rozwoju psychofizycznego młodej osoby. Istnieje wykaz prac lekkich, zaakceptowany przez okręgowego inspektora pracy i przez lekarza medycyny pracy.

 

Forma zatrudnienia młodocianego pracownika, powinna być na podstawie pisemnej umowy o pracę, którą należy zawrzeć najpóźniej w dniu, w którym następuje rozpoczęcie pracy. Umowa, powinna zawierać informacje: na jaki okres została zawarta, jaka praca zostaje zlecona pracownikowi, oraz jakie są prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Dodatkowo umowa musi określać strony umowy, datę zawarcia, oraz informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia i o przysługującym urlopie.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl