LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Zatrudnianie młodocianych pracowników

Dobro dzieci wszystkim rodzicom jest bardzo ważne - nie tylko 1 czerwca w Dzień Dziecka. Zbliża się okres wakacji i czas podejmowania pierwszej pracy przez nasze pociechy, dla tego warto zwrócić uwagę na sposób zatrudniania osób pomiędzy 16 a 18 rokiem życia.

 

Zatrudnianie młodocianych pracowników (czyli osób, które mają od 16 do 18 lat), jest możliwe i zgodne z prawem. Niebawem będzie można także, angażować do pracy również osoby od 15 roku życia - tak zakładają zmiany, które wejdą w życie z dniem 1 września 2018 roku.
Zgodnie z prawem pracy, pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat, czyli jest pełnoletnia i zostanie zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Przepisy przewidują możliwość zaangażowania do pracy osoby niepełnoletnie (czyli osoby w wieku 16-18 lat).

 

Pracodawca może zatrudniać młodocianych pracowników w charakterze przygotowania zawodowego lub w celu wykonywania pracy zarobkowej, choć wyłącznie przy pracach lekkich, które nie wywołują ryzyka nadwyrężenia rozwoju psychofizycznego młodej osoby. Istnieje wykaz prac lekkich, zaakceptowany przez okręgowego inspektora pracy i przez lekarza medycyny pracy.

 

Forma zatrudnienia młodocianego pracownika, powinna być na podstawie pisemnej umowy o pracę, którą należy zawrzeć najpóźniej w dniu, w którym następuje rozpoczęcie pracy. Umowa, powinna zawierać informacje: na jaki okres została zawarta, jaka praca zostaje zlecona pracownikowi, oraz jakie są prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracownika. Dodatkowo umowa musi określać strony umowy, datę zawarcia, oraz informację dotyczącą wysokości wynagrodzenia i o przysługującym urlopie.

Blog
23.09.2021

Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - brak szkolenia BHP może być podstawą?

Czytaj więcej
17.09.2021

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną ? Wyłącznie podczas pandemii

Czytaj więcej
10.09.2021

Bankructwo – czyli jak uratować majątek wspólny?

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl