Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej została uchwalona przez Sejm 5 lipca 2018 r. i podpisana przez prezydenta 25 lipca br. Ustawa ta ma rozwiązać wiele dotychczasowych problemów związanych ze śmiercią przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą.
Nowe przepisy mają ułatwić przejmowanie firm przez spadkobierców. Obecnie zachowanie ciągłości firmy po śmierci jej właściciela, na bazie dotychczasowych przepisów jest znacznie utrudnione, a wręcz niemożliwe.
W obecnym stanie prawnym przejęcie firmy przez spadkobiercę oznacza m.in.:
• brak możliwości posługiwania się, choćby tymczasowo, firmą przedsiębiorcy, która identyfikuje w obrocie prawnym nie tylko jego, ale także jego przedsiębiorstwo
• wygaśnięcie umów o pracę i pełnomocnictw dla pracowników i współpracowników
• wygaśnięcie lub brak faktycznej możliwości wykonania wielu umów cywilnoprawnych
• wygaśnięcie decyzji administracyjnych niezbędnych do prowadzenia biznesu (koncesje, licencje i zezwolenia)
• brak możliwości płynnej kontynuacji rozliczeń podatkowych, w tym - posługiwania się NIP-em zmarłego przedsiębiorcy
• utrudniony dostęp do rachunku bankowego prowadzonego przez pierwotnego właściciela firmy na potrzeby działalności przedsiębiorstwa
Nowe przepisy mają nie dopuścić do takiej sytuacji. Po śmierci przedsiębiorcy jego mienie stanie się przedsiębiorstwem w spadku. W tej formie będzie mogło działać nawet dwa lata, a więc przez czas konieczny do uregulowania spraw spadkowych.