LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Kupno mieszkania z drugiej ręki – czy można się wycofać

Zakup mieszkania używanego to bardzo poważna decyzja. Dla wielu osób wiąże się ona z największym wydatkiem w całym życiu. Co więcej, na rynku jest dostępnych dużo innych ofert, które bywają bardzo konkurencyjne. Trudno się dziwić, że niektóre osoby zmieniają swoją decyzję o kupnie mieszkania. Czasem zmiana planów co do mieszkania wynika również z negatywnej decyzji kredytowej banku. To ważna kwestia, ponieważ informacje napływające z krajowych banków wskazują, że kredytodawcy zaostrzyli zasady finansowania mieszkań. Niezależnie od przyczyny, decyzja kupującego o rezygnacji z lokalu lub domu zawsze powoduje pewne komplikacje.
Wymagania banków dotyczące umowy przedwstępnej sprawiają, że umowę przedwstępną trzeba podpisać już na stosunkowo wczesnym etapie transakcji. Zawierania umowy przedwstępnej można uniknąć, jeżeli nabywca (będący np. inwestorem) posiada środki „w gotówce” i naciska na szybki zakup używanego lokalu lub domu.
Warto mieć jednak świadomość, że w przypadku transakcji dokonywanej na rynku wtórnym, strony mogą dość swobodnie kształtować umowę przedwstępną. Wynika to z faktu, że podczas sprzedaży używanego lokum nie mają zastosowania przepisy ustawy deweloperskiej. Co więcej, sprzedaż lokalu lub domu „z drugiej ręki” innej osobie fizycznej nie posiada charakteru konsumenckiego. Dzięki swobodzie w kształtowaniu umowy, można wypracować rozwiązanie, które właściwie zabezpieczy interesy obydwu stron. W praktycznie każdej sytuacji, sprzedawca mieszkania będzie chciał, aby umowa przedwstępna przewidywała zadatek, który zasadniczo jest bezzwrotny w przeciwieństwie do zwrotnej zaliczki. Dzięki zadatkowi określonemu przez artykuł 394 kodeksu cywilnego, sprzedawca może zachować pieniądze, jeżeli druga strona się rozmyśli.
Odstąpienie od umowy przedwstępnej i zachowanie zadatku jest możliwe po upływie terminu sprzedaży nieruchomości.
Potencjalni kupujący często obawiają się, że ich pieniądze (przekazane w ramach zadatku) przepadną jeśli bank wyda negatywną decyzję kredytową uniemożliwiająca kupno mieszkania. Sprzedawca może rozwiać takie wątpliwości wprowadzając do umowy przedwstępnej klauzulę przewidującą zwrot zadatku w razie negatywnej i właściwie udokumentowanej decyzji kredytowej z kilku banków. Agencja nieruchomości powinna pomóc we właściwym sformułowaniu umowy przedwstępnej, która zabezpieczy interesy obydwu stron.
Ważne jest także to, aby umowa przedwstępna przewidywała odpowiednio długi termin na zawarcie umowy przenoszącej własność mieszkania
Uwzględnienie w umowie przedwstępnej klauzuli zapewniającej zwrot zadatku po negatywnej decyzji kredytowej banku może pomóc w uniknięciu sporu sądowego z osobą, która planowała kupno mieszkania z drugiej ręki. Taka osoba czasem nie może się pogodzić z utratą zadatku wynoszącego kilkadziesiąt tysięcy złotych i próbuje go odzyskać na drodze sądowej.

Blog
LEX_CM_2023_D
Aktualności
27.11.2023

Cyber Monday w Lex Secure!

Czytaj więcej
LEX_BF_2023_1080x1080_D
Aktualności
24.11.2023

Black Friday w Lex Secure!

Czytaj więcej
WSPON_logo_gradient
Wydarzenia
07.11.2023

WSPON – Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl