LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Mobbing w pracy - co robić w przypadku mobbingu w pracy?

Mobbing w pracy - co robić w przypadku mobbingu w pracy?

 

Jak udowodnić mobbing w miejscu pracy?

Znany także jako "zastraszanie grupowe", mobbing w pracy angażuje grupy osób, które atakują współpracowników w celu ich izolacji, poniżenia i wyrażenia swojej agresji.
Właściciele firm powinni zdawać sobie sprawę z oznak mobbingu w pracy i podejmować kroki w celu wspierania zdrowego środowiska pracy.


Konflikty w miejscu pracy są od początku istnienia takiej zorganizowanej formy. Istnieją dowody na to, że ten zdrowy spór może być korzystny dla organizacji biznesowej. Czasami jednak konflikt może przybrać zły obrót, gdy pracownik rozpoczyna kampanię psychologicznego terroryzmu przeciwko innemu pracownikowi. Tak samo niepokojąca, jak indywidualne zastraszanie, jest sytuacja, gdy pracownik terroryzujący pozyskuje pomoc od innych współpracowników, którzy również zastraszają, upokarzają i nękają cel.

 


Jak wygląda mobbing w pracy?


Jak wygląda mobbing w miejscu pracy, to m.in,

Agresja słowna: Osoby prześladowane w miejscu pracy często są werbalnie agresywne wobec swoich celów. Podczas rozmowy z ofiarą, agresja może przybrać postać szorstkiego lub nieprzyjemnego tonu. Ponadto cel może być przedmiotem zniewagi i sarkastycznych uwag. Agresja słowna może obejmować także molestowanie seksualne.


Wykluczenie: celem mobbingu często jest wykluczenie, a nawet izolowanie w miejscu pracy. Wykluczenie może "przypadkowo" wyłączyć ofiarę z łańcucha e-maili, nie zapraszać mobbingowanej osoby na ważne spotkania i wykluczać ją towarzysko zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.
Czasami cel mobbingu może zostać fizycznie wykluczony w miejscu pracy poprzez przeniesienie biurka lub biura do obszaru znajdującego się daleko od innych członków zespołu.


Plotki i oszczerstwa: prowodyrzy i ich zwolennicy mogą zainicjować złośliwe plotki mające na celu upokorzenie i podważenie kompetencji ofiary. Czasami plotki są czystymi oszczerstwami, w innych przypadkach ujawniają osobiste informacje o celu, które mogą być kłopotliwe, ale nie mają nic wspólnego z zawodową kompetencją ofiary.

Fizyczna agresja: mobbing w pracy czasami przeradza się w fizyczną agresję.

 

Jak udowodnić mobbing w miejscu pracy?

Nie ma jednego powodu dla pojawienia się mobbingu w miejscu pracy. Typowe przyczyny zastraszania mogą obejmować szerokie spektrum powodów: od zazdrości, po chęć pozbycia się danej osoby ze stanowiska. Mobbing w pracy wykorzystuje wykluczenie, upokorzenie, zastraszanie i inne formy emocjonalnego, a czasem fizycznego znęcania się, aby albo wyprowadzić pracownika z miejsca pracy, albo przekonać pracownika, by dostosował się do przekonań silniejszej grupy.


• Profesjonalna zazdrość

Współpracownicy często wybierają cel mobbingu ze względu na zawodową zazdrość. Cel jest wysoce kompetentny i można go uznać za bardziej wykwalifikowanego, atrakcyjnego i produktywnego niż inni pracownicy. Przywódca jest zazdrosny o atrybuty tej osoby i rekrutuje innych do dręczenia celu.


• Utrzymanie status quo

Jeśli współpracownik konsekwentnie przekracza wymagania wydajnościowe, inni członkowie zespołu mogą być zaniepokojeni, że oczekuje się, iż spełnią ten nowy standard. Członkowie zespołu mogą próbować sabotować wysiłki pracownika, aby zapobiec zmianie standardów.


• Powody osobiste

Przywódca mobbingu może po prostu mieć osobowość skorą do znęcania się i może czuć satysfakcję z dręczenia współpracownika. Inni współpracownicy, którzy dołączają do mobbingu, mogą to robić, ponieważ mają te same cechy osobowości lub obawiają się, że jeśli nie wezmą udziału, mogą stać się celem.

Blog
Aktualności
20.05.2024

Nowe wymogi dla pracodawcy - dostosowanie stanowiska pracy, przy pracy zdalnej

Czytaj więcej
Aktualności
26.04.2024

Dodatek osłonowy

Czytaj więcej
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl