Jak zapobiegać wyciekom danych firmowych w chmurze?
Błędnie skonfigurowane serwery w chmurze i innych systemach w organizacjach są zaproszeniem dla cyberprzestępców, które może prowadzić do incydentów związanych z bezpieczeństwem.
Podchodząc do kwestii cyberbezpieczeństwa organizacji, powinniśmy mieć świadomość, że największym ryzykiem dla firm, które dokonują transformacji cyfrowej, w tym wymuszonego przez pandemię koronawirusa przejścia do trybu pracy zdalnej, jest błąd ludzki .
Możliwość przejścia w tryb pracy zdalnej czy hybrydowej uratowała wiele firm w trakcie pandemii COVID-19. Co więcej, udana transformacja cyfrowa jest jedną z przewag konkurencyjnych na etapie wychodzenia z globalnego kryzysu gospodarczego. Jednymi z kluczowych elementów tego procesu są inwestycje w rozwiązania chmurowe obsługujące aplikacje i procesy biznesowe oraz podnoszące wydajność operacyjną przedsiębiorstw.
Ustalenie zasady jak najmniejszych uprawnień dla użytkowników i kont w chmurze pozwoli na minimalizowanie ryzyka ataku z wykorzystaniem tych zasobów.
Jednocześnie skala tych zmian wpływa na większą liczbę pomyłek popełnianych przez ludzi – w tym błędnej konfiguracji rozwiązań chmurowych, co naraża wrażliwe dane na ataki cyberprzestępców.
W przypadku firmowej chmury jeden z negatywnych trendów jest szczególnie widoczny – to jej błędna konfiguracja. Każdego roku z tego powodu do sieci wyciekają miliardy rekordów, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa organizacji i w konsekwencji dla jej zysków i reputacji. Stopniowe eliminowanie tego zagrożenia jest możliwe, ale będzie wymagało od firm lepszego monitorowania i kontroli procesów w środowisku chmurowym, na przykład przy użyciu zautomatyzowanych narzędzi.
Błędna konfiguracja rozwiązań chmurowych może przybierać różne formy, w tym:
1. Brak odpowiednich ograniczeń dostępu, obejmujący powszechny problem publicznego dostępu do niezabezpieczonej bazy danych, który może umożliwić atakującym odczytywanie, zapisywanie i usuwanie danych w chmurze.
2. Nadmiernie liberalne polityki zabezpieczeń, obejmujące udostępnianie otwartych usług dostępu zdalnego do serwera poprzez Internet.
3. Brak należytej kontroli uprawnień i ograniczania dostępu dla firmowych kont użytkowników do niezbędnego minimum.
4. Błędna konfiguracja tras i wirtualizacji funkcji sieciowych.
Kluczowym aspektem w zakresie ochrony organizacji jest wdrożenie procesów, które tak szybko jak to możliwe automatycznie wykrywają i rozwiązują problemy.
Odpowiednia strategia pozwala skuteczniej zarządzać ryzykiem związanym z bezpieczeństwem w chmurze. Aby zwiększyć skuteczność modelu współodpowiedzialności za bezpieczeństwo w chmurze, poniżej przedstawione są cztery dobre praktyki w tym zakresie:
Ograniczenie uprawnień – ustalenie zasady jak najmniejszych uprawnień dla użytkowników i kont w chmurze pozwoli na minimalizowanie ryzyka ataku z wykorzystaniem tych zasobów.
Szyfrowanie danych – złagodzenie skutków ewentualnego wycieku danych może być zminimalizowane dzięki stosowaniu silnego szyfrowania dla danych o znaczeniu krytycznym dla Organizacji.
Ustalenie priorytetów dla zarządzania ,które umożliwia firmom efektywniej kontrolować zmiany i konfiguracje w środowisku chmurowym, a także automatyzuje procesy kontroli na jak najwcześniejszym etapie cyklu rozwoju.
Stały audyt konfiguracji w chmurze pod kątem zgodności z polityką.