LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
e-Recepta – jak to działa?

E-recepta stała się 8 stycznia 2020 roku obowiązkowa. Pacjent u lekarza zamiast papierowej recepty z pieczątką otrzyma kod (4 cyfry), który wraz z numerem PESEL wystarczy, by otrzymać przepisane leki w aptece. Nie ma obowiązku zakładania żadnych kont.
Od 8 stycznia 2020 roku recepty wystawiane pacjentom obowiązkowo mają postać elektroniczną. Nowa forma realizacji recept ma ograniczyć błędy, zaoszczędzić czas oraz wyeliminować recepty nieczytelne oraz fałszywe.
Dla pacjenta zmieni się tylko tyle, że zamiast papierowej recepty z podpisem i pieczątką otrzyma na karteczce 4-cyfrowy kod, który wraz z numerem PESEL wystarczy, by wykupić przepisane leki w aptece.
Nie trzeba zakładać żadnych kont w Internecie, posiadać adresu e-mail, telefonu komórkowego. Internetowe Konto Pacjenta jest w całości dobrowolne.
E-recepta – jak to działa?
• Lekarz wystawia e-receptę i zatwierdza ją w systemie informatycznym. Może też wysłać pacjentowi wystawioną e-receptę na wskazany adres e-mail.
• Wraz z 4-cyfrowym kodem pacjent udaje się do apteki. Na miejscu farmaceuta poprosi o kod oraz numer PESEL, a następnie wyda przepisane leki.
Przepisane leki można wykupić w całości lub częściowo (e-receptę można zrealizować częściowo w kilku aptekach). Lekarz może przekazać pacjentowi także wydruk e-recepty -wydruk informacyjny.
Dotychczasowe recepty papierowe nadal będzie można realizować w aptekach.
Termin ważności e-recepty to 30 dni od daty wystawienia - tak jak w przypadku recept papierowych.
Istnieje opcja ważności wydłużonej. W uzasadnionych przypadkach osoba wystawiająca receptę elektroniczną może oznaczyć, że termin ważności e-recepty wynosi do 365 dni. Jeżeli pacjent nie wykupi e-recepty z wydłużonym terminem w ciągu 30 dni od wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”, to recepta ta będzie realizowana z wyłączeniem dni stosowania, które już upłynęły. Wydłużenie terminu nie będzie jednak dotyczyło wszystkich leków, wyłączono z tego przepisu m.in. środki odurzające i substancje psychotropowe, które w dalszym ciągu będzie można wykupić wyłącznie w ciągu 30 dni od dnia wystawienia recepty.
E-recepty działają dzięki systemowi informatycznemu, który może ulec awarii. Co wówczas ma zrobić pacjent? W razie awarii systemu e-recept lekarz może w gabinecie wystawić receptę papierową. Gdy mamy już e-receptę, a system przestał działać, wówczas możemy wykupić przepisane leki na podstawie: wydruku informacyjnego, okazując treść wiadomości e-mail zawierającego e-receptę lub e-receptę zapisaną w aplikacji mObywatel na smartfonie. Dodatkowo należy okazać w aptece dokument tożsamości oraz złożyć pisemne oświadczenie, że recepta nie została wcześniej zrealizowana.

Blog
Aktualności
26.04.2024

Dodatek osłonowy

Czytaj więcej
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Aktualności
14.03.2024

Sprawozdania środowiskowe w systemie BDO - termin upływa 15 marca 2024 r.

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl