LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Zwolnienie z ZUS - mija termin złożenia deklaracji

Za sprawą zapisów wprowadzonych tarczą antykryzysową 5.0 polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejną pomoc. Jest to m.in. zwolnienie ze składek ZUS oraz świadczenie postojowe. Aby móc ubiegać się o to wsparcie, trzeba spełnić określone warunki i dotrzymać terminów. Na zwolnienie z opłacania lipcowych, sierpniowych oraz wrześniowych składek mogą liczyć ci, którzy do końca października przekażą deklaracje rozliczeniowe.

Należy przypomnieć, że przewidziane tarczą antykryzysową 5.0 zwolnienie ze składek ZUS obejmuje przedsiębiorców z najbardziej dotkniętych obostrzeniami sektorów: turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

Dodatkowo warunkiem uzyskania zwolnienia z ZUS jest:
• prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020r.,
• wykazanie minimum 75-procentowego spadku przychodów względem minionego roku.

Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada.
Należy przy tym podkreślić, że ze zwolnienia z ZUS skorzystają jedynie te firmy, które do końca października przekażą mu dokumenty rozliczeniowe.
W ramach tarczy antykryzysowej 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność, jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020r.
Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba, że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
Inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku.
„Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków.
Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy, co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Blog
temida
Wydarzenia
20.06.2024

XXII Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej
IMG-20240614-WA0003
Wydarzenia
17.06.2024

XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Lekarzy i Lekarzy Dentystów w piłce 6-osobowej

Czytaj więcej
Aktualności
31.05.2024

Nowe przepisy dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl