LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Zgodnie z Kodeksem cywilnym nieruchomości mogą być przedmiotem zasiedzenia. Czym zatem jest zasiedzenie nieruchomości i jakie są jego przesłanki? Najważniejszym skutkiem zasiedzenia jest nabycie prawa własności nieruchomości.

 

Posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).

 

Przesłankami nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie są zatem:

  1. nieprzerwane posiadanie samoistne nieruchomości,
  2. upływ czasu.

 


Posiadaczem samoistnym rzeczy jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel. Można wyróżnić dwie istotne cechy składające się na posiadanie samoistne tj. element fizyczny posiadania oraz psychiczny, czyli wola władania rzeczą jak właściciel. Co istotne, posiadanie to musi być nieprzerwane.

 

Drugą z przesłanek zasiedzenia jest upływ określonego w ustawie czasu. W przypadku, gdy posiadać samoistny posiada nieruchomość w dobrej wierze to wystarczającym jest upływ 20 lat posiadania. Jeżeli jednak posiadacz samoistny posiada nieruchomość w złej wierze to koniecznym jest upływ lat 30.

 

Jak wynika w powyższego, dobra wiara posiadacza nie jest przesłanką nabycia własności nieruchomości. Ma ona natomiast wpływ na skrócenie wymaganego terminu zasiedzenia. Dobrą wiarę określa się jako usprawiedliwione przez okoliczności przekonanie o przysługiwaniu posiadaczowi prawa własności.

 

Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku gdy poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.

 

Warto jednocześnie zaznaczyć, że jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.

 

W drodze zasiedzenie można nabyć:

1) własność nieruchomości gruntowej;

2) własność nieruchomości budynkowej;

3) własność nieruchomości lokalowej;

4) udział we współwłasności.

 

Zapraszamy również do śledzenia nas na social mediach, gdzie często pojawiają się posty o nadchodzących zmianach w prawie, naszej ofercie lub też wydarzeniach prawnych, o których warto wiedzieć. 

 

https://www.instagram.com/lexsecure/

https://www.facebook.com/LexSecure

 

Blog
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Aktualności
14.03.2024

Sprawozdania środowiskowe w systemie BDO - termin upływa 15 marca 2024 r.

Czytaj więcej
Aktualności
13.03.2024

Konfiskata auta - nowe przepisy wchodzą w życie w czwartek 14 marca 2024 r.

Konfiskata auta - nowe przepisy
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl