LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Wypłata wynagrodzenia 2019 – jakie zmiany

Co w sytuacji, gdy pracownik nie posiada rachunku bankowego a przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. będą w pewnym stopniu wymuszać jego założenie?
Od 1 stycznia 2019 roku zmienią się zasady dokonywania wypłat wynagrodzeń. Podstawową formą stanie się wpłata na konto bankowe należące do pracownika. Na pracodawcy z kolei ciążyć będą nowe obowiązki.
1 stycznia 2019 roku wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu pracy. Zgodnie z jej założeniami, a konkretnie znowelizowanego art. 86 § 3, wypłata wynagrodzenia będzie dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Oznacza to, że po 1 stycznia 2019 roku podstawową formą wypłaty będzie wypłata pieniędzy na rachunek bankowy. To istota zmiana, gdyż obecnie obowiązujące przepisy jako domyślny sposób przekazania wynagrodzenia wskazują wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika. Art. 86 § 1 Kodeksu pracy stanowi bowiem iż, „obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie”.
Co jednak z w sytuacji, gdy pracownik nie posiada rachunku bankowego a przepisy, które wejdą w życie 1 stycznia 2019 r. będą w pewnym stopniu wymuszać jego założenie? Rozwiązaniem będzie tzw. podstawowy rachunek płatniczy, który umożliwia otrzymywanie wpływów z tytuły dochodów lub innych świadczeń. Obowiązek zakładania tego typu kont mają banki od sierpnia 2018 r. Podstawowe rachunki płatnicze są zupełnie darmowe. Nie zapłacimy więc ani złotówki ani za uruchomienie konta ani za jego prowadzenie.
Zgodnie z nowymi przepisami pracownik nie pozostanie jednak bez wyboru, jeśli nie będzie miał ochoty na zakładanie konta. Formę gotówkową wynagrodzenia będzie mógł przyjąć jednak tylko wtedy, gdy złoży on u pracodawcy specjalny wiosek – będzie mógł mieć on postać pisemną lub elektroniczną.
W związku z nowelizacją przepisów Kodeksu pracy, w terminie 21 dni od 1 stycznia 2019 r., pracodawca będzie musiał poinformować pracowników, którzy otrzymują wynagrodzenie w gotówce o obowiązku podania numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę lub złożeniu wniosku dotyczącego dalszej wypłaty wynagrodzenia za pracę w gotówce. Pracownik natomiast w ciągu 7 dni od otrzymania niniejszych informacji będzie musiał przekazać numer rachunku lub wskazany wcześniej wniosek swojemu pracodawcy.

Blog
23.09.2021

Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - brak szkolenia BHP może być podstawą?

Czytaj więcej
17.09.2021

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną ? Wyłącznie podczas pandemii

Czytaj więcej
10.09.2021

Bankructwo – czyli jak uratować majątek wspólny?

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl