LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Wycinanie choinek na święta

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do świąt są już na ostatniej prostej. Tym, u których bożonarodzeniowa choinka nie stoi jeszcze w domu warto przypomnieć, aby w świątecznym ferworze nie chwytali za siekierę i nie kierowali się z nią prosto do lasu. Należy bowiem pamiętać, że według polskiego prawa wycinanie i wynoszenie drzewa bez zezwolenia z lasu jest zabronione.


W zależności od wartości ściętego drzewka, czyn w postaci wyrębu albo przywłaszczenia drzewa z lasu podpada pod przepisu Kodeksu wykroczeń lub Kodeksu karnego.


Stosownie do przepisów Kodeksu wykroczeń, w przypadku choinek o wartości nieprzekraczającej 500 zł, konsekwencjami potencjalnego czynu może być areszt, kara ograniczenia wolności albo grzywna. W praktyce, najczęściej skończy się wyłącznie na mandacie w kwocie do 500 zł.
Surowsze konsekwencje może ponieść natomiast osoba, która zetnie choinkę o większej wartości. W tym przypadku nielegalny wyrąb drewna jest karany tak samo, jak kradzież, czyli zagrożony jest nawet karą pozbawienia wolności. Wyższa może być również potencjalna wartość nałożonej grzywny.


Zatem, wszystkim którzy nie mają jeszcze choinki radzimy nabycie jej w legalny sposób. Nie warto przecież ryzykować otrzymania niechcianego „prezentu” w postaci mandatu.

Blog
zdjęcie ls
Aktualności
07.12.2022

PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ – O CZYM PAMIĘTAĆ

Czytaj więcej
LEX_BF_2022_03
Wydarzenia
25.11.2022

Black Week

Czytaj więcej
LEX_rekrutacja_03
Wydarzenia
18.11.2022

Praca w Lex Secure

Praca w Lex Secure
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl