LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Wycinanie choinek na święta

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do świąt są już na ostatniej prostej. Tym, u których bożonarodzeniowa choinka nie stoi jeszcze w domu warto przypomnieć, aby w świątecznym ferworze nie chwytali za siekierę i nie kierowali się z nią prosto do lasu. Należy bowiem pamiętać, że według polskiego prawa wycinanie i wynoszenie drzewa bez zezwolenia z lasu jest zabronione.


W zależności od wartości ściętego drzewka, czyn w postaci wyrębu albo przywłaszczenia drzewa z lasu podpada pod przepisu Kodeksu wykroczeń lub Kodeksu karnego.


Stosownie do przepisów Kodeksu wykroczeń, w przypadku choinek o wartości nieprzekraczającej 500 zł, konsekwencjami potencjalnego czynu może być areszt, kara ograniczenia wolności albo grzywna. W praktyce, najczęściej skończy się wyłącznie na mandacie w kwocie do 500 zł.
Surowsze konsekwencje może ponieść natomiast osoba, która zetnie choinkę o większej wartości. W tym przypadku nielegalny wyrąb drewna jest karany tak samo, jak kradzież, czyli zagrożony jest nawet karą pozbawienia wolności. Wyższa może być również potencjalna wartość nałożonej grzywny.


Zatem, wszystkim którzy nie mają jeszcze choinki radzimy nabycie jej w legalny sposób. Nie warto przecież ryzykować otrzymania niechcianego „prezentu” w postaci mandatu.

Blog
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Aktualności
14.03.2024

Sprawozdania środowiskowe w systemie BDO - termin upływa 15 marca 2024 r.

Czytaj więcej
Aktualności
13.03.2024

Konfiskata auta - nowe przepisy wchodzą w życie w czwartek 14 marca 2024 r.

Konfiskata auta - nowe przepisy
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl