LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
blog
Wycinanie choinek na święta

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami, a przygotowania do świąt są już na ostatniej prostej. Tym, u których bożonarodzeniowa choinka nie stoi jeszcze w domu warto przypomnieć, aby w świątecznym ferworze nie chwytali za siekierę i nie kierowali się z nią prosto do lasu. Należy bowiem pamiętać, że według polskiego prawa wycinanie i wynoszenie drzewa bez zezwolenia z lasu jest zabronione.


W zależności od wartości ściętego drzewka, czyn w postaci wyrębu albo przywłaszczenia drzewa z lasu podpada pod przepisu Kodeksu wykroczeń lub Kodeksu karnego.


Stosownie do przepisów Kodeksu wykroczeń, w przypadku choinek o wartości nieprzekraczającej 500 zł, konsekwencjami potencjalnego czynu może być areszt, kara ograniczenia wolności albo grzywna. W praktyce, najczęściej skończy się wyłącznie na mandacie w kwocie do 500 zł.
Surowsze konsekwencje może ponieść natomiast osoba, która zetnie choinkę o większej wartości. W tym przypadku nielegalny wyrąb drewna jest karany tak samo, jak kradzież, czyli zagrożony jest nawet karą pozbawienia wolności. Wyższa może być również potencjalna wartość nałożonej grzywny.


Zatem, wszystkim którzy nie mają jeszcze choinki radzimy nabycie jej w legalny sposób. Nie warto przecież ryzykować otrzymania niechcianego „prezentu” w postaci mandatu.

Blog
11.06.2021

Zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

Czytaj więcej
Aktualności
02.06.2021

Urlop prawa pracodawcy i pracownika

Czytaj więcej
Aktualności
28.05.2021

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Musisz zgłosić to do ZUS

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl