LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
WOIA będzie można powoływać się na przykłady innych farmaceutów

Nowelizacja ustawy kodeks postępowania administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca 2017, wprowadza zasadę precedensu. Każdy - także farmaceuta - będzie mógł się powołać na decyzję administracyjną wydaną na rzecz osoby trzeciej - uważa mec. Marcin Józefiak.
W czasopiśmie "Farmacja Wielkopolska" Marcin Józefiak, radca prawny Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, skupił się na nowelizacji ustawy kodeks postępowania administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca 2017 roku. Jest ona istotna dla farmaceutów z uwagi na wprowadzoną zasadę precedensu.
Radca prawny WOIA skupił się konkretnie na art. 8 ust. 2 k.p.a., zgodnie z którym organy administracji publicznej bez uzasadnionej przyczyny nie odstępują od utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw w takim samym stanie faktycznym i prawnym.
- Jest to rewolucja w polskim systemie prawnym, gdyż każdy będzie mógł się powołać na decyzję administracyjną, wydaną na rzecz osoby trzeciej - uważa prawnik.
Co to oznacza w praktyce? - Jeżeli nasz sąsiad, będąc w takim samym stanie faktycznym i prawnym, dostał decyzję pozytywną, to my też ją musimy dostać. Z punktu widzenia farmaceuty ma to ogromne znaczenie – starając się bowiem o wszelkiego typu decyzje administracyjne, jak chociażby o zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, możemy się powoływać na przykłady innych farmaceutów, którzy w podobnej sprawie, w tym samym stanie faktycznym i prawnym, dostali decyzję pozytywną .
"Przed 1 czerwca 2017 r. organ nie patrzył na to, czy i w jaki sposób rozstrzygał wnioski stron o wydanie decyzji administracyjnej. Każda sprawa mogła być załatwiona pozytywnie lub negatywnie. Po 1 czerwca 2017 r. organ musi brać pod uwagę, w jaki sposób wydawał decyzje administracyjne w tym samym stanie faktycznym i prawnym".
Wskazuje, że odstąpienie od tej tzw. linii orzeczniczej musi mieć uzasadnione przyczyny.
"Pojawiły się już pierwsze orzeczenia wojewódzkich sądów administracyjnych stwierdzające, że uzasadnioną przyczyną jest na przykład wadliwość utrwalonej linii orzeczniczej. W przypadku farmaceutów byłoby to między innymi nakładanie kar za ulotki informujące o lokalizacji apteki i godzinach otwarcia. Wszystkie wojewódzkie inspektoraty farmaceutyczne wydawałyby takie decyzje, które następnie uchylałyby wojewódzkie sądy administracyjne" - tłumaczy radca.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl