LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Wakacje za granicą w czasie pandemii

Rozpoczyna się okres wakacyjny, a wraz z polepszającą się sytuacją epidemiczną i postępującym procesem szczepień, kolejne państwa znoszą obostrzenia związane z COVID-19. To zachęca do planowania zagranicznych wakacji. Wyjeżdżając za granicę, oprócz zachowania standardowych zasad bezpieczeństwa, musimy spełnić szereg wymogów, które przed pandemią nie obowiązywały. O czym pamiętać w covidowej rzeczywistości?

 

Największą popularnością wśród Polaków cieszą się w tym roku Turcja, Grecja i Egipt.

Przed wyjazdem należy się koniecznie zapoznać z obostrzeniami obowiązującymi w danym kraju. Przykładowo, obecnie na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się, natomiast we wszystkich z wymienionych powyżej państwach, trzeba mieć założoną maseczkę w miejscach publicznych. Nieprzestrzeganie przepisów grozi karą grzywny w wysokości nawet kilkuset euro.

Nie zaszkodzi również zastanowić się, czy w czasie pandemii, mimo zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa, warto lecieć do tych najbardziej obleganych krajów? Zamiast tego może lepiej wybrać region, który cieszy mniejszą popularnością.


Pensjonaty czy hotele w obecnej sytuacji mają obowiązek jeszcze w większym stopniu dbać o czystość pokoi, dlatego pobyt w takich miejscach jest bezpieczny, jednak warto przemyśleć zatrzymanie się w „hotelu-molochu”, w którym jednocześnie może przebywać 300, 500 a niekiedy nawet i 1000 osób.

 

Przede wszystkim, decydując się na wakacje za granicą, powinniśmy mieć na uwadze ewentualne koszty związane z wykonaniem badań na obecność wirusa Sars-CoV-2, zarówno przed wylotem, jak i przed powrotem do domu. W wielu krajach takie badania są konieczne, aby móc swobodnie poruszać się na terenie danego państwa albo żeby w ogóle wsiąść do samolotu, przekroczyć granicę. Cena pojedynczego wymaganego testu może sięgać nawet kilkaset złotych. Zdecydowanie więc należy go uwzględnić w wakacyjnym kosztorysie. A także to, że to wydatek podwójny, bo test będziemy musieli również wykonać, wracając do Polski .


Koszt takiego testu może być doliczony do ceny zorganizowanej wycieczki, więc może nam się wydawać, że w tym przypadku nie płacimy za ten „obowiązek”. Dlatego warto dokładnie prześledzić umowę z biurem podróży. Niektóre kraje wykonują test na swój koszt, jeszcze na lotnisku, więc wtedy ten wydatek nam odpada. Jeżeli chodzi o tę kwestię i obostrzenia, to sytuacja zmienia się prawie każdego dnia, więc przed wyjazdem warto uważnie śledzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z której dokładnie dowiemy wiemy, na jakich zasadach obecnie możemy przekroczyć granicę danego kraju, czy będziemy musieli wykonać test na obecność koronawirusa, itp.


Jeżeli zachorowaliśmy na Covid podczas wakacji za granicą, lub test wykonany już na lotnisku okazał się pozytywny, prawdopodobnie czeka nas kwarantanna. Będzie się ona wiązać nie tylko z nieudanymi wakacjami, ale i dodatkowymi wydatkami. Jeżeli planowaliśmy np. 10-dniowy pobyt w Hiszpanii, a okazało się, że w hotelu będziemy musieli spędzić 14 dni albo więcej i dodatkowo zmienić termin biletów powrotnych, co może wiązać się z dodatkowo opłatą.

 

Kwestia najważniejsza – jeżeli planujemy wakacje w Europie, nie powinniśmy opuszczać Polski bez ważnej karty EKUZ . Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia pokrycie kosztów leczenia w Europie, ale tylko w takim zakresie, w jakim przysługuje to w danym państwie ze środków publicznych. Należy również zaznaczyć, że wielu europejskich krajach pobyt w szpitalu czy specjalistyczne konsultacje lekarskie są dodatkowo płatne.

 

Mimo że pandemia trwa już drugi rok, to w prawie jest „nowym tematem”. Poszczególne kraje także regularnie zmieniają wewnętrzne regulacje dotyczące postępowania z koronawirusem. Dlatego przed wyjazdem warto dokładnie sprawdzić, czy gdy zachorujemy podczas pobytu w danym państwie i trafimy do szpitala, EKUZ pokryje koszty związane z konieczną opieką medyczną, czy w tym przypadku także będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami.


Jeżeli spędzamy wakacje poza Polską, standardowa polisa turystyczna powinna obejmować koszty leczenia, czyli wydatki związane z korzystaniem z pomocy medycznej za granicą (leczenie ambulatoryjne, hospitalizację, koszty leków czy transport powrotny do Polski). Suma ubezpieczenia na terenie krajów europejskich nie powinna być niższa niż 20 tys. euro, a poza Europą wynosić od 40 tys. euro. Taka kwota pozwoli na pokrycie kosztów niezbędnej opieki medycznej i ewentualnego leczenia.

Blog
LEX_CM_2023_D
Aktualności
27.11.2023

Cyber Monday w Lex Secure!

Czytaj więcej
LEX_BF_2023_1080x1080_D
Aktualności
24.11.2023

Black Friday w Lex Secure!

Czytaj więcej
WSPON_logo_gradient
Wydarzenia
07.11.2023

WSPON – Warszawskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl