LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Odpowiedzialność zarządcy drogi za uszkodzoną nawierzchnię

Ustawa o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku reguluje podział dróg, kwestie własności oraz właściwego utrzymania stanu nawierzchni dróg w Polsce. Drogi publiczne w Polsce dzielą się na cztery kategorie dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Warto o tym wiedzieć, gdzie szukać zarządcy odpowiedzialnego za daną drogę, zwłaszcza w sytuacji uszkodzenia pojazdu (najczęściej opony lub felgi), którego przyczyną była tzw. „dziura w jezdni”.


Odpowiedzialność zarządcy drogi opiera się bowiem na zasadach wskazanych w Kodeksie Cywilnym w myśl których, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Natomiast, kierujący pojazdem musi dowieść, że uszkodzenie pojazdu było spowodowane złym stanem nawierzchni drogowej po której się poruszał. Należy zadbać o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji potwierdzającej ten fakt – np. zdjęcia, filmy – ukazujący stan drogi oraz zniszczenia, które powstały w naszym pojeździe. Pomocne będą także, oświadczenia świadków zdarzenia wraz z ich danymi osobowymi – o ile tacy byli. Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wezwanie na miejsce zdarzenia funkcjonariuszy policji lub straży miejskiej, którzy sporządzą notatkę służbową.

Blog
Bez nazwy
Wydarzenia
28.06.2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
zarząd w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lex secure lexsecure pomoc prawna porady prawne online 24h infolinia prawna
Aktualności
27.06.2023

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj więcej
pexels-photo-3184357
Aktualności
12.06.2023

Urlop na żądanie pracownika

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl