LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Tarcza antykryzysowa, które formy pomocy dla firm nadal są dostępne?

Mamy już sześć Tarcz Antykryzysowych i wielu przedsiębiorców zastanawia się, z których form rządowej pomocy można jeszcze skorzystać.

 

Świadczenie postojowe
Jest to zwolniona z opodatkowania kwota w wysokości 2080 zł dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą lub były zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie i o dzieło). Można o nie wnioskować co miesiąc, ale nie więcej niż trzy razy. Maksymalna kwota otrzymanego wsparcia to 6240 zł.

 

Mikropożyczka 5000 zł
Jest to bezzwrotna pomoc w wysokości 5000 zł dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Pożyczka jest automatycznie umarzana po 3 miesiącach od dnia jej otrzymania pod warunkiem, że przedsiębiorca nadal prowadzi działalność. Ta forma pomocy jest także zwolniona z opodatkowania. Wniosek o mikropożyczkę o nazwie PSZ-PKDG można składać na stronie praca.gov.pl.

 

Dofinansowanie do działalności bez pracowników
Jest to bezzwrotne świadczenie przyznawane przez starostę na trzy miesiące.
Kwota dofinansowania uzależniona jest od spadku obrotu przedsiębiorcy, który wylicza się, porównując obroty z dwóch kolejnych miesięcy 2020 roku do analogicznych miesięcy 2019 roku. Za miesiąc uważane jest dowolne 30 dni następujących po. Jeśli spadek wyniósł 30%, dofinansowanie wyniesie 1300 zł miesięcznie, 50% spadku to 1820 zł wsparcia, a 80% spadku – 2 340 zł.
Wniosek o przyznanie tego świadczenia, o nazwie PSZ-DKDG, również należy składać na stronie praca.gov.pl.

 

Dofinansowanie do działalności zatrudniających pracowników
Działalności gospodarcze, które zatrudniają pracowników, mogą skorzystać z dofinansowania zarówno z Powiatowego jak i Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Dofinansowanie z PUP dotyczy dopłat do wynagrodzeń pracowników i składek ZUS przez 3 miesiące. Jego wysokość także zależy od spadku obrotu i wyliczane jest na takiej samej zasadzie, jak dofinansowanie do działalności bez pracowników. Można składać je na wniosku o nazwie PSZ-DKWP.

Dofinansowanie przysługuje na każdego z pracowników w wysokości nie większej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne.

 

Również na 3 miesiące przyznawane jest dofinansowanie z WUP. Wnioski o nazwie VIA-WOMP przyjmowane będą do 10 czerwca 2021r., ale dofinansowanie będzie udzielane maksymalnie do 30 czerwca 2021r. Można je składać na stronie praca.gov.pl.
 

Blog
LEX_BF_2022_03
Wydarzenia
25.11.2022

Black Week

Czytaj więcej
LEX_rekrutacja_03
Wydarzenia
18.11.2022

Praca w Lex Secure

Praca w Lex Secure
Czytaj więcej
XX Ranking
Wydarzenia
22.06.2022

XX Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl