LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Samochód osobowy w działalności gospodarczej

Osoba fizyczna, która używa samochodu osobowego w działalności gospodarczej przede wszystkim musi rozliczać VAT i PIT.
Jeżeli chodzi o VAT - zasada jest taka, że od aut osobowych odlicza się 50 proc. VAT., nawet gdy mają homologację ciężarową N1. Kto chce odliczyć cały podatek musi udowodnić, że jest inaczej i korzysta z samochodu wyłącznie do celów biznesowych. W tym celu trzeba m.in. złożyć w urzędzie skarbowym informację VAT-26 i prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.
Jeżeli jednak przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą, ma samochód osobowy i nie posiada dodatkowo prywatnego auta – to w zasadzie stuprocentowe odliczenie VAT jest niemożliwe. Trudno bowiem byłoby mu udowodnić, że ani raz nie podjechał nim np. do sklepu albo aby załatwić jakąś inną prywatną sprawę.
Jeżeli chodzi o PIT – tu zasady zmieniły się od 1 stycznia 2019 r. Przede wszystkim ograniczono odliczenie przy leasingu. Obecnie obowiązuje limit 150 tys. zł., a wyjątek dotyczy co do zasady umów zawartych do 31 grudnia 2018 r. Przedsiębiorcy zawierali je masowo do ostatniego dnia 2018 r. – aby zachować prawo do zaliczenia do kosztów całych rat. Należy jednak pamiętać, że możliwość preferencyjnego rozliczenia traci się jeżeli taką umowę przedsiębiorca odnowieni lub wprowadzi do niej zmiany tj. np. zmodyfikuje harmonogram spłat. Od 2019 r. limit 150 tys. dotyczy też odpisów amortyzacyjnych od zakupionego auta. Ograniczona została też możliwość zaliczania wydatków eksploatacyjnych do kosztów podatkowych.

Blog
Aktualności
20.05.2024

Nowe wymogi dla pracodawcy - dostosowanie stanowiska pracy, przy pracy zdalnej

Czytaj więcej
Aktualności
26.04.2024

Dodatek osłonowy

Czytaj więcej
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl