LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Przedwstępna umowa o pracę

Kodeks pracy nie przewiduje możliwości zawierania przez pracodawców z przyszłymi pracownikami tzw. umów przedwstępnych, w których strony zobowiązują się do zawarcia w przyszłości oznaczonej umowy o pracę. Jednak ich dopuszczalność poprzez odpowiednie zastosowanie przepisów kodeksu cywilnego nie jest kwestionowana.
Taka forma zabezpieczenia interesów zarówno pracodawcy jak i pracownika staje się ostatnio coraz powszechniejsza, ponieważ obie strony zyskują wówczas większą pewność co do swojej pozycji: pracownik, że zostanie zatrudniony, natomiast pracodawca, że pozyskał odpowiedniego dla siebie pracownika.
Co powinna zawierać przedwstępna umowa o pracę?
Zgodnie z uregulowaniami Kodeksu cywilnego, umowa przedwstępna to taka, w której jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy – w tym wypadku finalnej umowy o pracę.
Umowa przedwstępna powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej, czyli definitywnej umowy o pracę, na podstawie której pracownik i pracodawca nawiązują i kształtują stosunek pracy. Do takich istotnych elementów umowy o pracę należą: określenie stron umowy, rodzaj umowy, data jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:
1) rodzaj pracy,
2) miejsce wykonywania pracy,
3) wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
4) wymiar czasu pracy,
5) termin rozpoczęcia pracy.
Umowa przedwstępna może, ale nie musi wskazywać terminu zawarcia umowy przyrzeczonej.
Zgodnie z uregulowaniem kodeksowym, jeśli termin ten nie zostanie wskazany, umowa przyrzeczona powinna być zawarta w terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeśli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, wówczas nie można żądać jej zawarcia.
Strony decydując się na określenie w umowie przedwstępnej terminu, mogą go oznaczyć w postaci konkretnej daty kalendarzowej lub daty umownej. Najnowsze orzecznictwo dopuszcza tą formę, która jest uwarunkowana wystąpieniem określonego zdarzenia, np.: pozytywnie zdany egzamin czy zaliczenie wskazanego kursu.
Czy umowa przedwstępna musi być „na piśmie”?
Warto wiedzieć, że przedwstępna umowa o pracę może być zawarta w dowolnej formie, w tym przykładowo w formie ustnej lub poprzez wymianę korespondencji email.
Do zawarcia przedwstępnej umowy o pracę może zatem dojść np. już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Warto bowiem zauważyć, że podczas rozmów tego typu przeprowadzanych między potencjalnym pracownikiem a pracodawcą, dojście stron do konsensusu określającego wszystkie istotne elementy umowy o pracę, równoznaczne jest z zawarciem ustnej umowy. Należy natomiast zawsze rozważyć czy strony zawarły w ten sposób umowę o pracę z określonym terminem rozpoczęcia pracy czy jedynie umowę przedwstępną, w której to dopiero zobowiązały się do zawarcia umowy o pracę na ustalonych warunkach.
Dochowanie pisemnej formy zawarcia umowy przedwstępnej ma jednak znaczenie pod kątem wywieranych przez nią skutków.
W świetle aktualnego orzecznictwa sądowego, w przypadku braku zachowania pisemnej formy przedwstępnej umowy o pracę i uchylania się którejś ze stron od zawarcia przyrzeczonej umowy o pracę, druga strona może wówczas domagać się naprawienia szkody, którą poniosła przez to, że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej. Wysokość poniesionej szkody musi jednak zostać precyzyjnie udowodniona przed sądem. Dopuszczalne jest również zastrzeżenie w przedwstępnej umowie o pracę kary umownej, na okoliczność uchylania się od zawarcia umowy przyrzeczonej.
Zawarcie przedwstępnej umowy o pracę w formie pisemnej, znacznie pełniej zabezpiecza interesy pracownika! Gdy bowiem pracodawca uchyla się od podpisania przyrzeczonej umowy o pracę, pracownik może na drodze sądowej domagać się nawiązania stosunku pracy. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek pracodawcy złożenia stosownego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie i w tym przypadku prowadzi do nawiązania stosunku pracy, czyli zawarcia umowy przyrzeczonej.
Należy przy tym pamiętać, że jeżeli niewykonanie obowiązku zawarcia umowy przyrzeczonej było następstwem okoliczności, za które strona nie ponosi odpowiedzialności, to nie jest ona wówczas obowiązana do naprawienia wynikłej z tego tytułu szkody.

Blog
Aktualności
31.07.2024

Posiadanie psa – obowiązki i odpowiedzialność właściciela

Czytaj więcej
temida
Wydarzenia
20.06.2024

XXII Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej
IMG-20240614-WA0003
Wydarzenia
17.06.2024

XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Lekarzy i Lekarzy Dentystów w piłce 6-osobowej

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl