LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Prezenty pod choinkę kupujesz online - co powinieneś wiedzieć

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Ci, którzy nie zadbali jeszcze o prezenty pod choinkę, nie powinni tracić czasu. Warto podczas gorączkowych zakupów zachować zimną krew i zdrowy rozsądek. Na co trzeba uważać odwiedzając sklepy internetowe? Oto garść porad przygotowanych przez UOKiK.
Jak kupować prezenty pod choinkę?
UOKiK przypomina kilka podstawowych zasad świątecznych zakupów online.
• Uważne czytanie i weryfikacja przedświątecznych ofert sklepów internetowych to absolutna podstawa. UOKiK przestrzega szczególnie przed stronami oferującymi markowe produkty w znacznie obniżonych cenach. Taki zabieg często bywa narzędziem oszustów. Dlatego zawsze warto sprawdzić, czy na stronie widnieją dane przedsiębiorcy, a zwłaszcza informacje o jego siedzibie. Warto pamiętać, że przypadku sprzedawców spoza UE dochodzenie roszczeń może być utrudnione.
• Sprawdź opinie na niezależnych portalach, ponieważ zdarza się, że sklep usuwa niekorzystne komentarze z własnej strony. Zwróć uwagę na to: kiedy przedsiębiorca powstał, ile otrzymał pozytywnych opinii i czego one dotyczą, oraz kiedy były one dodane.
• Towar zakupiony przez Internet możesz zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od momentu otrzymania. Musisz tylko wypełnić i odesłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy zakupu.
• Sprzedawca ma obowiązek zwrócić Ci wszystkie dokonane płatności. Uwaga: jeśli wybrałeś droższy sposób dostawy, otrzymasz tylko kwotę zgodną z najtańszym zwykłym sposobem dostarczenia oferowanym przez sprzedającego.
• Ponosisz koszt zwrotu towaru, chyba że przedsiębiorca Cię o tym nie poinformował lub zgodził się go ponieść.
• Zwracany towar nie może nosić śladów użytkowania - możesz go sprawdzić tak jak w sklepie stacjonarnym, np. obejrzeć lub przymierzyć. Jeżeli takie ślady są, sprzedawca może obniżyć kwotę, którą Ci wypłaci za zwrot.
• Nie musisz sprawdzać przesyłki przy kurierze, choć może to pomóc w dochodzeniu ewentualnych roszczeń np. gdy okaże się, że uległa ona uszkodzeniu w czasie transportu.
• Uwaga: nie wszystkie produkty kupione w sieci będziesz mógł oddać korzystając z prawa do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Ograniczenia dotyczą np. artykułów posiadających krótki termin przydatności do użycia, towarów wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta, płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie otworzyłeś po dostarczeniu. Nie będziesz mógł oddać
również: biletów na koncerty czy wydarzenia sportowe.
• Masz prawo do reklamacji. Jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy jak najszybciej. Zgodnie z prawem reklamacja przysługuje ci w ciągu dwóch lat od daty wydania towaru.

Blog
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Aktualności
14.03.2024

Sprawozdania środowiskowe w systemie BDO - termin upływa 15 marca 2024 r.

Czytaj więcej
Aktualności
13.03.2024

Konfiskata auta - nowe przepisy wchodzą w życie w czwartek 14 marca 2024 r.

Konfiskata auta - nowe przepisy
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl