LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Praca zdalna na kwarantannie możliwa, ale bez prawa do zasiłku

Czy podczas trwania kwarantanny zatrudnionym przysługuje zasiłek chorobowy? Czy skierowany na kwarantannę pracownik może wykonywać pracę zdalną?
Okres kwarantanny traktowany jest identycznie jak okres spowodowanej chorobą niezdolności do pracy. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony pracownik ma prawo do tych samych świadczeń, jakie przysługują mu w trakcie zachorowania, czyli do wynagrodzenia za okres choroby lub do zasiłku chorobowego.
Przebywający na kwarantannie pracownik nie musi przedstawiać pracodawcy zwolnienia lekarskiego.
Stosowanie do osoby odbywającej kwarantannę ogólnych zasad wynikających z ustawy zasiłkowej oznacza również, że pracownik, który podczas kwarantanny wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego.
Gdy pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy podczas kwarantanny, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę – może pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.
Wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego .
Czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie.
Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.

Blog
Bez nazwy
Wydarzenia
28.06.2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
zarząd w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lex secure lexsecure pomoc prawna porady prawne online 24h infolinia prawna
Aktualności
27.06.2023

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj więcej
pexels-photo-3184357
Aktualności
12.06.2023

Urlop na żądanie pracownika

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl