Czy podczas trwania kwarantanny zatrudnionym przysługuje zasiłek chorobowy? Czy skierowany na kwarantannę pracownik może wykonywać pracę zdalną?
Okres kwarantanny traktowany jest identycznie jak okres spowodowanej chorobą niezdolności do pracy. W praktyce oznacza to, że ubezpieczony pracownik ma prawo do tych samych świadczeń, jakie przysługują mu w trakcie zachorowania, czyli do wynagrodzenia za okres choroby lub do zasiłku chorobowego.
Przebywający na kwarantannie pracownik nie musi przedstawiać pracodawcy zwolnienia lekarskiego.
Stosowanie do osoby odbywającej kwarantannę ogólnych zasad wynikających z ustawy zasiłkowej oznacza również, że pracownik, który podczas kwarantanny wykonuje pracę zarobkową, traci prawo do zasiłku chorobowego.
Gdy pracownik nie wystąpi o zasiłek chorobowy podczas kwarantanny, a jego pracodawca wyrazi zgodę na pracę – może pracować, zachowując prawo do pełnego wynagrodzenia.
Wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego .
Czas, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, a jedynie narażenie na takie zakażenie.
Ustawodawca wprost wprowadza rozwiązanie, które dopuszcza możliwość wykonywania pracy zdalnej w okresie kwarantanny. W takim przypadku jednak pieniądze za czas przebywania na kwarantannie należą się wyłącznie z tytułu wykonywania pracy zdalnej na rzecz pracodawcy. Tym samym osoba ta pozbawiona będzie prawa do zasiłku chorobowego.