W okresie wakacyjnym pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Pracodawca zatrudniający na umowę zlecenia studenta do 26 roku życia nie musi odprowadzać za niego składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warunkiem zwolnienia ze składek jest posiadanie przez zatrudnionego statusu studenta. Status studenta przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia złożenia egzaminu dyplomowego lub skreślenia z listy studentów.
Przepisy ubezpieczeniowe wykluczają z grona studentów osoby na studiach doktoranckich oraz podyplomowych, nawet, jeśli mają mniej niż 26 lat.
Nie ma prawa do zwolnienia ze składek również student, który podpisuje umowę zlecenia z pracodawcą , u którego pracuje już na umowę o pracę.
Jeśli ktoś skończył studia lub chwilowo nie ma statusu studenta powinien poinformować o tym swojego pracodawcę, ponieważ będzie on musiał zgłosić takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacać składki.
Należy pamiętać, że student, który podejmuje pracę i zostanie przez pracodawcę zgłoszony do ubezpieczeń społecznych nie jest już ubezpieczany przez rodzica.
Po zakończeniu pracy rodzic musi ponownie zgłosić go do swojego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie figurowało, jako nieubezpieczone.
Po ukończeniu przez studenta 26 lat obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczenia ma szkoła wyższa - wystarczy to zgłosić w dziekanacie, pod warunkiem, że student nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jak np. umowa o pracę czy zlecenie.