LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Praca dla studenta – składki ZUS

W okresie wakacyjnym pracodawcy chętnie zatrudniają studentów. Pracodawca zatrudniający na umowę zlecenia studenta do 26 roku życia nie musi odprowadzać za niego składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Warunkiem zwolnienia ze składek jest posiadanie przez zatrudnionego statusu studenta. Status studenta przysługuje od dnia przyjęcia w poczet studentów do dnia złożenia egzaminu dyplomowego lub skreślenia z listy studentów.
Przepisy ubezpieczeniowe wykluczają z grona studentów osoby na studiach doktoranckich oraz podyplomowych, nawet, jeśli mają mniej niż 26 lat.
Nie ma prawa do zwolnienia ze składek również student, który podpisuje umowę zlecenia z pracodawcą , u którego pracuje już na umowę o pracę.
Jeśli ktoś skończył studia lub chwilowo nie ma statusu studenta powinien poinformować o tym swojego pracodawcę, ponieważ będzie on musiał zgłosić takiego pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego oraz opłacać składki.
Należy pamiętać, że student, który podejmuje pracę i zostanie przez pracodawcę zgłoszony do ubezpieczeń społecznych nie jest już ubezpieczany przez rodzica.
Po zakończeniu pracy rodzic musi ponownie zgłosić go do swojego ubezpieczenia. W przeciwnym wypadku, dziecko będzie figurowało, jako nieubezpieczone.
Po ukończeniu przez studenta 26 lat obowiązek zgłoszenia go do ubezpieczenia ma szkoła wyższa - wystarczy to zgłosić w dziekanacie, pod warunkiem, że student nie ma innego tytułu do ubezpieczenia, jak np. umowa o pracę czy zlecenie.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl