LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Faktura korygująca a nota - czym się różnią?

Faktura korygująca a nota - czym się różnią?

 

Faktura to podstawowy dokument występujący u każdego przedsiębiorcy, ponieważ przy dokonywaniu różnego rodzaju transakcji staje się ona podstawą do tego, aby od kontrahenta egzekwować kwotę za wykonaną usługę bądź towar. Niestety przy wystawianiu tego typu dokumentów często występują błędy, jednak przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują takie sytuacje i dają możliwość poprawienia błędu dwoma sposobami: poprzez fakturę korygującą oraz notę korygującą.

 

Czy nota korygująca to to samo co faktura korygująca?

 

Jak zrobić notę korygującą do faktury?

Jak zrobić notę korygującą do faktury - wymagane elementy noty korygującej zostały określone w art. 106k ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i są to:


Nabywca towaru lub usługi ma prawo do wystawienia noty korygującej np. , gdy otrzymał fakturę zawierającą pomyłki dotyczące:

Wymagane elementy noty korygującej zostały ściśle określone i są to: kolejny numer i data wystawienia, dane wystawcy i nabywcy, dane zawarte w fakturze, której dotyczy nota korygująca, treść korygowanej informacji i treść prawidłowa oraz wyrazy NOTA KORYGUJĄCA.

 

Jak zrobić notę fakturę korygującą?


Natomiast o fakturze korygującej mówi art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, który określa, kiedy podatnik będzie zobligowany do wystawienia faktury korygującej.

Podatnik wystawia fakturę korygującą w przypadku, gdy po wystawieniu faktury:

 

Obowiązkowe elementy, które należy zawrzeć w fakturze korygującej:

Obowiązkowe elementy, które należy zawrzeć w fakturze korygującej to: numer kolejny oraz data jej wystawienia, dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca, prawidłowa treść korygowanych pozycji albo kwota korekty podstawy opodatkowania lub kwota korekty podatku należnego.

 

Ważne jest także, aby pamiętać o tym, że w przypadku, gdy podatnik udziela opustu lub obniżki ceny, może wystawić fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, która:

  1. zawiera dodatkowo wskazanie okresu, do którego odnoszą się udzielany opust lub udzielana obniżka;
  2. może nie zawierać nazwy (rodzaju) towaru lub usługi objętych korektą - w przypadku, gdy korekta dotyczy wszystkich dostaw towarów i świadczonych usług.
Blog
Bez nazwy
Wydarzenia
28.06.2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
zarząd w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lex secure lexsecure pomoc prawna porady prawne online 24h infolinia prawna
Aktualności
27.06.2023

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj więcej
pexels-photo-3184357
Aktualności
12.06.2023

Urlop na żądanie pracownika

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl