LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Zmiana imienia lub nazwiska

Możliwość zmiany imienia lub nazwiska, reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, możemy dokonać zmiany imienia lub nazwiska, wyłącznie z ważnych powodów, takich jak: imię lub nazwisko jest ośmieszające albo nielicujące z godnością człowieka; zmiana na imię lub nazwisko faktycznie używane; zmiana na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione; zmiana imienia lub nazwiska noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada.


Zmiany nazwiska nie dokonuje się w przypadku ubiegania się o zmianę na nazwisko historyczne, wsławione w dziedzinie kultury, nauki, działalności politycznej, społecznej albo wojskowej, chyba że osoba ubiegająca się o zmianę nazwiska posiada członków rodziny o tym nazwisku.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska, należy złożyć osobiście do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, właściwego dla miejsca stałego pobytu wnioskodawcy i może tego dokonać wyłącznie osoba zainteresowana. Ważne aby wniosek zawierał dane osobowe i adresowe, PESEL oraz imię i nazwisko jakie chcemy przyjąć w wyniku zmiany. Ponadto, wniosek powinien posiadać uzasadnienie, zawierające ważny powód, dla którego ubiegamy się o zmianę.

Blog
23.09.2021

Zwolnienie dyscyplinarne z pracy - brak szkolenia BHP może być podstawą?

Czytaj więcej
17.09.2021

Wniosek o emeryturę z datą wsteczną ? Wyłącznie podczas pandemii

Czytaj więcej
10.09.2021

Bankructwo – czyli jak uratować majątek wspólny?

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl