LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Jazda lewym pasem

Ostatnimi czasy w Internecie sporo zamieszania wywołała sprawa karania kierowców za jazdę lewym pasem. Niekiedy pojawiały się nawet opinie, że Policja w nieoznakowanych samochodach wręcz poluje na kierowców jeżdżących lewym pasem. Kierowcy nieraz byli zdziwieni powodem ich zatrzymania.


W związku z zaistniałą sprawą warto przypomnieć co w tej kwestii mówią przepisy. Jak stanowi o tym art. 16 ustawy o ruchu drogowym:
1. Kierującego pojazdem obowiązuje ruch prawostronny.
2. Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; do jezdni tych nie wlicza się jezdni przeznaczonej do dojazdu do nieruchomości położonej przy drodze.
3. Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.

 

Powyższy przepis powinien być znany i stosowany przez każdego kierowcę. Lewy pas służy do wyprzedzania, omijania przeszkody lub skręcania. W każdym innym wypadku kierowca powinien trzymać się jak najbliżej prawej strony jezdni.

 

Za blokowanie lewego pasa i uporczywą jazdę po tej stronie kierowca może dostać mandat w wysokości od 20 do nawet 500 zł i dwa punkty karne.

Blog
temida
Wydarzenia
20.06.2024

XXII Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej
IMG-20240614-WA0003
Wydarzenia
17.06.2024

XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Lekarzy i Lekarzy Dentystów w piłce 6-osobowej

Czytaj więcej
Aktualności
31.05.2024

Nowe przepisy dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl