LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Kontrowersyjne orzeczenie sądu

Kontrowersyjne Orzeczenie Sądu Okręgowego – czy groźby wywołane nadmiernym skróceniem włosów przez fryzjerkę można uznać za usprawiedliwione?

 

Wspomniane orzeczenie dotyczy sprawy sprzed kilku lat, w której to pewna klientka salonu fryzjerskiego została oskarżona o to, że co najmniej czterokrotnie groziła popełnieniem przestępstwa na szkodę swojej fryzjerki, m.in. podpaleniem jej zakładu fryzjerskiego. Kobieta została oskarżona o czyn z art. 190 § 1 Kodeksu karnego. Zgodnie ze wspomnianym przepisem: „kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Kilka dni przed swoim ślubem oskarżona wybrała się do fryzjerki, aby skrócić włosy. W trakcie samej wizyty, jak również bezpośrednio po jej zakończeniu kobieta nie zgłaszała żadnych uwag względem nowego wyglądu. Dokonała należnej zapłaty, po czym opuściła salon fryzjerski. Kilka dni później zgłosiła się z żądaniem 1000 zł za zbyt krótkie obcięcie włosów. W momencie gdy usłyszała odmowę zapłaty wskazanej sumy, zaczęła grozić fryzjerce.

 

Początkowo, właściwy Sąd Rejonowy orzekł względem oskarżonej karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawierzeniu na 2 lata oraz karę grzywny. Wyrok ten został jednak zaskarżony przez obie strony postępowania. Sąd II instancji postanowił zmienić wyrok.
Zmianę wyroku sędziowie tłumaczyli tym, że: „niewątpliwie zachowanie oskarżonej było karygodne, aczkolwiek zważyć należy, iż w głównej mierze mogło ono wynikać z faktu, iż za kilka dni miał odbyć się jej ślub. Okres przygotowań do tak ważnego wydarzenia w życiu jest zwykle napięty i w związku z tym można w tym czasie być szczególnie poddenerwowanym. Nie wykluczone, że do inkryminowanego zachowania oskarżonej doszło w następstwie krytycznego ocenienia jej fryzury przez bliskich”.

 

Biorąc pod uwagę powyższe, Sąd zmienił zaskarżony wyrok uznając karę grzywny za adekwatną i wystarczającą reakcję, w odniesieniu do popełnionego przez oskarżoną czynu, jak również spełniającą w sposób wystarczający cel zapobiegawczy i wychowawczy.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl