LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Jak zmienić formę opodatkowania?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i stoisz przed wyborem formy opodatkowania? Sprawdź jak to zrobić!

 

Formy opodatkowania

 

Obecnie, przedsiębiorca ma możliwość skorzystać z jednej z czterech form opodatkowania przychodów (dochodów) przedsiębiorcy, czyli:

1)     zasady ogólne (skala podatkowa),

2)     podatek liniowy,

3)     ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,

4)     karta podatkowa.

Od 2022 roku z karty podatkowej mogą skorzystać jedynie przedsiębiorcy, którzy kontynuują tę formę opodatkowania, co oznacza, że nowi przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy opodatkowani w 2021 roku inną formą, nie mają możliwości przejścia na kartę podatkową.

 

Jak dokonać wyboru formy opodatkowania w 2023 roku?

 

Jeżeli nie planujesz zmieniać formy opodatkowania – nie musisz dokonywać żadnych dodatkowych czynności. W prawie podatkowym występuje bowiem zasada kontynuacji wybranej formy, więc dopóki przedsiębiorca nie złoży oświadczenia o przejściu na inną metodę rozliczenia, stosowana wcześniej forma pozostanie aktualna.

 

Podatek liniowy

 

Po wprowadzeniu Polskiego Ładu, atrakcyjność podatku liniowego znacznie spadła, jednakże pomimo tego, wielu przedsiębiorców wybiera tę formę ze względu na m.in. stałą stawkę podatku (19 %) oraz obniżoną stawkę składki zdrowotnej (4,9%).

 

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (podatek liniowy). W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

 

Jeżeli więc przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w styczniu 2023 roku, do 20 lutego 2023 musi złożyć oświadczenie o wyborze formy opodatkowania – podatku liniowego.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

 

Jeżeli przedsiębiorca planuje przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

 

W związku z tym, analogicznie do wyboru podatku liniowego, oświadczenie o wyborze ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy złożyć do 20. dnia miesiąca następnego, po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód.

Blog
Bez nazwy
Wydarzenia
28.06.2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
zarząd w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lex secure lexsecure pomoc prawna porady prawne online 24h infolinia prawna
Aktualności
27.06.2023

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj więcej
pexels-photo-3184357
Aktualności
12.06.2023

Urlop na żądanie pracownika

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl