LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Jak wygląda model pracy hybrydowej

Pandemia zmusiła pracodawców do przemodelowania sposobów pracy. Dużo pracowników pozostało w domach, wypełniając swoje obowiązki zawodowe w trybie home office. Dziś sytuacja powoli się normuje, ale nie wszystkie firmy zdecydują się na powrót do biur w pełnym wymiarze czasu. Zatrudniający z coraz większym zainteresowaniem spoglądają w stronę hybrydowego modelu pracy.
Rynek pracy to jeden z obszarów, który w bardzo dużym stopniu został dotknięty negatywnymi następstwami pandemii. Redukcje etatów, cięcia płac, opustoszałe biura to tylko niektóre z nich. Z drugiej strony zagrożenie epidemiczne spowodowało zmiany natury organizacyjnej i te właśnie mają się szansę utrwalić.
Jednym z efektów koronawirusa jest wprowadzenie hybrydowego modelu pracy - połączenia home office z pracą stacjonarną, w różnych konfiguracjach. To rozwiązanie wydaje się być stworzone na potrzeby obecnych realiów
Na początku pandemii wiele przedsiębiorstw, w trosce o bezpieczeństwo pracowników, przeszło na home office. Jednak dziś widać, że taki model nie zawsze się sprawdza, bo np. nie każdy pracownik ma w domu warunki do tego, aby w skupieniu wykonywać powierzone zadania.
W tej sytuacji rozwiązaniem jest model hybrydowy, pozwalający na dostosowanie sposobu pracy do potrzeb, możliwości i oczekiwań poszczególnych pracowników.
Jak wygląda model pracy hybrydowej?
Praca hybrydowa to połączenie home office z pracą stacjonarną.
Najpopularniejsze odmiany hybrydowego modelu pracy to:
• podział na stałe sekcje: zespoły pracujące tylko stacjonarnie i tylko zdalnie,
• wersja rotacyjna: zespół zostaje podzielony na grupy pracujące zdalnie i stacjonarnie – co jakiś czas grupy te się wymieniają,
• indywidualny wybór: w tej opcji pracownicy zazwyczaj pracują zdalnie, jednak biuro przez cały czas jest do ich dyspozycji.
W przypadku pracy zdalnej sprawdza się zadaniowy system pracy z czytelnym delegowaniem zadań do realizacji w określonym czasie. Niezbędne jest też zaufanie, ale i możliwość kontrolowania postępów i statusów dostępności poszczególnych pracowników.
Praca w modelu mieszanym – dobre praktyki
1. Spotykania online: warto w stałych terminach organizować wideokonferencje, aby uniknąć poczucia izolacji, zwłaszcza u pracowników stale pracujących zdalnie.
2. W przypadku modelu hybrydowego także pracownicy pracujący stacjonarnie powinni w konferencji uczestniczyć zdalnie, aby wyrównać szanse udziału w dyskusji.
3. Nie ograniczaj możliwości korzystania z komunikatorów – wspieraj nawiązywanie mniej formalnych relacji i integrację rozproszonego zespołu.Wprowadź przejrzyste zasady komunikacji: pamiętaj, że w przypadku komunikacji niewerbalnej łatwo o nadinterpretacje i nieporozumienia, staraj się przekazywać proste, czytelne komunikaty. Reaguj na informacje zwrotne. Stwórz przestrzeń do dyskusji – zarówno grupowej, np. podczas codziennych odpraw, jak i indywidualnie.
4. Jeśli to możliwe – organizuj spotkania offline, dbaj o integrację zespołu i poczucie wspólnoty.
Podejście do pracy w układzie hybrydowym, w trudnych czasach pandemii to rozwiązanie, które wspiera zdrowie pracowników. Dzięki temu ograniczamy ryzyko zarażenia się np. w czasie dojazdu do pracy komunikacją publiczną, a także możliwość ewentualnego rozprzestrzeniania się wirusa wśród członków zespołu co może wiązać się z koniecznością czasowego zamknięcia firmy z uwagi na kwarantannę.
Rozwiązanie to ma też inne, korzystne aspekty: oszczędność czasu (praca bez dojazdów) i kosztów eksploatacji biura, lepsze wykorzystanie czasu pracy (pracownicy pracujący zgodnie z preferencjami zazwyczaj są wydajniejsi), możliwość zatrudnienia większej liczby pracowników (brak ograniczeń powierzchniowych), lepsze wykorzystanie potencjału talentów (przywiązanie ich do firmy dzięki zapewnieniu preferowanych warunków pracy).
Wszystko to jednak będzie możliwe tylko pod warunkiem, że – jako pracodawcy – zrozumiemy, że praca w modelu hybrydowym daje pracownikom nie tylko wolność i satysfakcję, przynosi też wyzwania komunikacyjne i zagrożenia związane z poczuciem izolacji.

Blog
Aktualności
31.07.2024

Posiadanie psa – obowiązki i odpowiedzialność właściciela

Czytaj więcej
temida
Wydarzenia
20.06.2024

XXII Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej
IMG-20240614-WA0003
Wydarzenia
17.06.2024

XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Lekarzy i Lekarzy Dentystów w piłce 6-osobowej

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl