LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Dziedziczenie nieruchomości - o czym należy pamiętać?

Dziedziczenie nieruchomoÅ›ci – domu, mieszkania lub gruntu, wiąże siÄ™ z szeregiem formalnoÅ›ci. Aby móc swobodnie dysponować tymi dobrami, należy pamiÄ™tać o kilku istotnych kwestiach.

 

Dziedziczenie nieruchomości a formalności spadkowe

 

Aby zaÅ‚atwić formalnoÅ›ci spadkowe należy w pierwszej kolejnoÅ›ci udać siÄ™ do sÄ…du lub do notariusza. SÄ…dowe stwierdzenie nabycia spadku wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… sformuÅ‚owania odpowiedniego pisma do sÄ…du, a także uiszczenia odpowiedniej opÅ‚aty. SÄ…dowe postÄ™powanie trwa dość dÅ‚ugo i wymaga stawiennictwa na posiedzeniu. Nie jest to formalność, której dokonamy "od rÄ™ki". Trzeba uzbroić siÄ™ w cierpliwość i nastawić na co najmniej kilka miesiÄ™cy oczekiwania. PoÅ›wiadczenie dziedziczenia jest czynnoÅ›ciÄ… zdecydowanie szybszÄ…. Ten akt sporzÄ…dza notariusz. Z reguÅ‚y zaÅ‚atwienie formalnoÅ›ci nie zajmuje zatem wiÄ™cej niż kilka dni oraz jednej wizyty.

 

FormalnoÅ›ci zwiÄ…zanych z dziedziczeniem nie da siÄ™ jednak zaÅ‚atwić bez istotnych dokumentów. To, co bÄ™dzie potrzebne, to przede wszystkim akt zgonu spadkodawcy oraz dokumenty potwierdzajÄ…ce pokrewieÅ„stwo z tÄ… osobÄ…. Małżonkowie muszÄ… zatem przedÅ‚ożyć odpis skrócony aktu małżeÅ„stwa, zawierajÄ…cy adnotacjÄ™, że małżeÅ„stwo ustaÅ‚o wskutek Å›mierci spadkodawcy. Jego dzieci natomiast muszÄ… posiadać odpis skrócony aktu urodzenia albo odpis skrócony aktu małżeÅ„stwa, jeżeli w miÄ™dzyczasie zawarÅ‚y zwiÄ…zek małżeÅ„ski i zmieniÅ‚y nazwisko. Notariusze oczekujÄ… również od klientów okazania przeciÄ™tego dowodu spadkodawcy albo zaÅ›wiadczenia z wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du o numerze PESEL spadkodawcy. Jeżeli spadkodawca byÅ‚ wÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci konieczne bÄ™dzie również skompletowanie odpisów z ksiÄ…g wieczystych. Nie można też zapominać o tym, że jeżeli do dziedziczenia dochodzi na podstawie testamentu to ten dokument musi zostać przedÅ‚ożony u notariusza.

 

Dziedziczenie nieruchomości a podatek

 

Co do zasady od otrzymanego spadku należy zapÅ‚acić podatek. Najbliższej rodzinie spadkodawcy przysÅ‚uguje jednak zwolnienie. MogÄ… z niego skorzystać małżonkowie, zstÄ™pni (dzieci, wnuki, prawnuki), wstÄ™pni (rodzice, dziadkowie), pasierbowie, rodzeÅ„stwo, ojczym, a także macocha. Należy jednak speÅ‚nić jeden warunek, czyli w ciÄ…gu 6 miesiÄ™cy od uprawomocnienia siÄ™ postanowienia sÄ…du stwierdzajÄ…cego nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poÅ›wiadczenia dziedziczenia przez notariusza zÅ‚ożyć do wÅ‚aÅ›ciwego urzÄ™du skarbowego formularz SD-Z2. W nim konieczne bÄ™dzie wykazanie wszystkich odziedziczonych części majÄ…tku spadkodawcy oraz udziaÅ‚ów w tym majÄ…tku przysÅ‚ugujÄ…cych spadkobiercy. Dokonanie zgÅ‚oszenia jest szczególnie istotne wtedy, gdy w skÅ‚ad masy spadkowej wchodzÄ… nieruchomoÅ›ci. Podatek od spadków i darowizn w tym przypadku byÅ‚by bowiem bardzo wysoki i dotkliwy dla spadkobierców.

 

Dzieczenie nieruchomości - obowiązkowy wpis do księgi wieczystej

 

Jeżeli zakoÅ„czone zostanie postÄ™powanie o stwierdzenie nabycia spadku lub sporzÄ…dzony akt poÅ›wiadczenia dziedziczenia, nabytÄ… wÅ‚asność nieruchomoÅ›ci należy ujawnić w ksiÄ™dze wieczystej. W tym celu konieczne jest zÅ‚ożenie wniosku do wÅ‚aÅ›ciwego sÄ…du wieczystoksiÄ™gowego. Załącznikiem do wniosku powinien być natomiast akt poÅ›wiadczenia dziedziczenia. Bez dokonania zmian w ksiÄ™dze wieczystej w zasadzie nowy wÅ‚aÅ›ciciel nie bÄ™dzie mógÅ‚ swobodnie dysponować nieruchomoÅ›ciÄ…, w tym jej sprzedać osobie trzeciej.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl