LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Dziedziczenie długów - o czym warto wiedzieć

Otrzymanie spadku nie zawsze jest dobrą nowiną. Bywa i tak, że spadkobiercom - wraz z majątkiem zmarłego - przypada w udziale również jego zadłużenie. Decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można podjąć w ciągu 6 miesięcy od śmierci posiadacza majątku. Długi w spadku mogą okazać się dla spadkobiercy sporym zaskoczeniem, tym bardziej dotkliwym, że często dowiadujemy się o nich w momencie straty bliskiej osoby Z tego też względu warto mieć świadomość, jak regulują tę kwestię obowiązujące przepisy.
Przede wszystkim warto pamiętać, że spadkobiercy, zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego, przysługuje 6 miesięcy, liczone od daty śmierci spadkodawcy, na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu. Co istotne, spadkobierca ma trzy wyjścia - może bowiem:
• przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi,
• przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
• odrzucić spadek.
Warto podkreślić, że w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza odpowiedzialność spadkobiercy ogranicza się do wartości przejętego majątku.
Spadkobiercy przysługuje 6 miesięcy, liczone od daty śmierci spadkodawcy, na podjęcie decyzji o przyjęciu spadku lub jego odrzuceniu.
Oświadczenie dotyczące przyjęcia lub odrzucenia spadku należy złożyć w sądzie bądź u notariusza. U notariusza sprawę można załatwić od ręki; natomiast postępowanie w sądzie trwa dłużej, ale jego koszty są niższe. Jeśli spadkobierca w ciągu 6. miesięcy nie złoży żadnego oświadczenia w tej kwestii, to zgodnie z przepisami prawa, uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.
Jeśli wiemy, że zadłużenie obsługiwała firma windykacyjna, warto się z nią skontaktować i dostarczyć niezbędne dokumenty takie jak chociażby odpis notarialnego poświadczenia dziedziczenia spadku czy postanowienia o jego nabyciu.
Podczas 6. miesięcy, które spadkobierca ma na złożenie oświadczenia w sądzie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, zadłużenie nie wzrasta.

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl