LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Co zrobić gdy opłaciłeś zus mimo zwolnienia z opłaty

Zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020 to jedno z wprowadzonych przez ZUS narzędzi pomocy w związku z tarczą antykryzysową. Ważną informacją dla uprawnionych do zwolnienia ze składek jest to, że na złożenie wniosku w tej sprawie mają czas do 30 czerwca br. Do tego dnia ZUS nie ma prawa egzekwować od nich zapłaty składek. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca - pomimo uprawnienia do zwolnienia - zdążył już zapłacić składki za marzec 2020?
Jak wyjaśnia ZUS, zwolnienie z opłacania składek, co do zasady dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątkiem są tu jednak składki za marzec.
Przedsiębiorca, który zapłacił marcową składkę zanim jeszcze przepisy tarczy antykryzysowej umożliwiły mu skorzystanie ze zwolnienia z opłat, może wnioskować o zwrot nadpłaty. Konieczny do tego jest stosowny wniosek, który należy złożyć do ZUS najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.
Jeżeli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to wówczas nadpłata za marzec rozliczy się na składki ZUS za kwiecień.
Płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze, bo w tym przypadku może się okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii. W przypadku kolejnych miesięcy - kwiecień i maj, zwolnieniu podlegają tylko składki jeszcze nieopłacone.
Wniosek w tej sprawie można:
•złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P),
•przekazać w postaci papierowej za pośrednictwem poczty,
•przekazać osobiście w placówce ZUS (wniosek RZS-P). Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące obejmujące marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty.
Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać prowadzący działalność z przychodem do 15 681 zł, spółdzielnie socjalne, duchowni oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych do 9 osób.
W przypadku większych firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 osób, zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych zwolnieniu będą podlegać składki od najniższej podstawy ich wymiaru.
Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie złożony wniosek, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.
 

Blog
Bez nazwy
Wydarzenia
28.06.2023

XXI Ranking Kancelarii Prawniczych Dziennika „Rzeczpospolita”

Czytaj więcej
zarząd w spółce z ograniczona odpowiedzialnością lex secure lexsecure pomoc prawna porady prawne online 24h infolinia prawna
Aktualności
27.06.2023

Zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Czytaj więcej
pexels-photo-3184357
Aktualności
12.06.2023

Urlop na żądanie pracownika

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl