LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Co zrobić gdy opłaciłeś zus mimo zwolnienia z opłaty

Zwolnienie ze składek ZUS za okres marzec-maj 2020 to jedno z wprowadzonych przez ZUS narzędzi pomocy w związku z tarczą antykryzysową. Ważną informacją dla uprawnionych do zwolnienia ze składek jest to, że na złożenie wniosku w tej sprawie mają czas do 30 czerwca br. Do tego dnia ZUS nie ma prawa egzekwować od nich zapłaty składek. Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca - pomimo uprawnienia do zwolnienia - zdążył już zapłacić składki za marzec 2020?
Jak wyjaśnia ZUS, zwolnienie z opłacania składek, co do zasady dotyczy składek nieopłaconych. Wyjątkiem są tu jednak składki za marzec.
Przedsiębiorca, który zapłacił marcową składkę zanim jeszcze przepisy tarczy antykryzysowej umożliwiły mu skorzystanie ze zwolnienia z opłat, może wnioskować o zwrot nadpłaty. Konieczny do tego jest stosowny wniosek, który należy złożyć do ZUS najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień.
Jeżeli przedsiębiorca nie zawnioskuje o zwrot środków, to wówczas nadpłata za marzec rozliczy się na składki ZUS za kwiecień.
Płatnik nie może mieć zaległości wobec ZUS za okresy wcześniejsze, bo w tym przypadku może się okazać, że przedsiębiorca nie ma nadpłaty do zwrotu, bo przelew pokrył zadłużenie sprzed okresu epidemii. W przypadku kolejnych miesięcy - kwiecień i maj, zwolnieniu podlegają tylko składki jeszcze nieopłacone.
Wniosek w tej sprawie można:
•złożyć elektronicznie przez PUE ZUS (wniosek EZS-P),
•przekazać w postaci papierowej za pośrednictwem poczty,
•przekazać osobiście w placówce ZUS (wniosek RZS-P). Przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące obejmujące marzec, kwiecień i maj 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za trzy miesiące od marca do maja 2020 r. można uzyskać dla całości należności lub dla 50% ich łącznej kwoty.
Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać prowadzący działalność z przychodem do 15 681 zł, spółdzielnie socjalne, duchowni oraz przedsiębiorcy, którzy zgłaszają do ubezpieczeń społecznych do 9 osób.
W przypadku większych firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 osób, zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. Za osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące oraz duchownych zwolnieniu będą podlegać składki od najniższej podstawy ich wymiaru.
Jeżeli ZUS rozpatrzy negatywnie złożony wniosek, trzeba będzie opłacić zaległe składki wraz z odsetkami.
 

Blog
ograniczenie zakazanie kontaktów z dzieckiem pomoc prawna porada prawna online 24h lex secure
Aktualności
24.03.2023

Ograniczenie i zakazanie kontaktów z dzieckiem

Czytaj więcej
lexsecure polska spółka holdingowa zalety podatki 2023 prawo podatkowe prawnik adwokat porady online radca prawny
Aktualności
22.03.2023

Zalety polskiej spółki holdingowej

Czytaj więcej
zasiedzenie nieruchomości
Aktualności
15.03.2023

Zasiedzenie nieruchomości - przesłanki

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl