LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Co grozi za nieprzesłanie PIT-37

 
Minął termin rozliczenia się ze skarbówką. Od tego roku, dzięki usłudze „Twój e-PIT”, podatnicy składający deklaracje PIT-37 i PIT-38 mogli bez konsekwencji karno-skarbowych zapomnieć o obowiązkach podatkowych. Taka decyzja mogła jednak wpłynąć m.in. na wysokość zwracanego przez skarbówkę podatku.
Dla większości podatników PIT za 2018 rok złożył się sam. Urzędnicy przygotowali i udostępnili podatnikom uzupełnione zeznania za 2018 rok. Jeśli podatnik nie sprawdził swojego formularza, skarbówka i tak potraktowała to jako jego akceptację. Co istotne, chodzi tylko o tych podatników, dla których adresowana jest usługa „Twój e-PIT”, a zatem o osoby składające PIT-37 i PIT-38. Nie ma zatem możliwości, by ci podatnicy narazili się na sankcje za niedotrzymanie terminu lub niezłożenie zeznania. Niesprawdzenie deklaracji przez jej automatycznym zaakceptowaniem może jednak skutkować mniejszą kwotą zwrotu podatku.
Informacje, które są zawarte w uzupełnionych formularzach to m.in. dochód, kwota nadpłaty/do zapłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, a także numer rachunku bankowego. Nie zawsze dane dotyczące preferencji są jednak aktualne. Może zdarzyć się bowiem, że podatnik uzyskał prawo do danej ulgi w 2018 roku i dopiero w tegorocznym rozliczeniu mógł odliczyć od dochodu lub przychodu konkretne wydatki. Niezaakceptowanie deklaracji sprawi także, że skarbówka prześle 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji wskazanej w roku poprzednim. To tylko kilka powodów dla których na przyszłość warto sprawdzać deklaracje. W ramach usługi Twój e-PIT podatnik ma jednak możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to czy składając zeznanie skorzystał z usługi Twój e-PIT czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.
Bez względu na to, czy deklaracja była automatycznie zaakceptowana i uznana na przesłaną, czy złożona osobiście, fiskus poinformuje podatnika o kwocie ewentualnej niedopłaty wynikającej z zeznania. Wówczas to podatnik musi uregulować rachunki z urzędem skarbowym. Jeśli zaś z zeznania wynika nadpłata, fiskus zwróci pieniądze podatnikowi szybciej, nie trzy miesiące, a 45 dni od daty złożenia deklaracji.

Blog
zdjęcie ls
Aktualności
07.12.2022

PRZEDAWNIENIE ROSZCZEŃ – O CZYM PAMIĘTAĆ

Czytaj więcej
LEX_BF_2022_03
Wydarzenia
25.11.2022

Black Week

Czytaj więcej
LEX_rekrutacja_03
Wydarzenia
18.11.2022

Praca w Lex Secure

Praca w Lex Secure
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl