LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
blog
Co grozi za nieprzesłanie PIT-37

 
Minął termin rozliczenia się ze skarbówką. Od tego roku, dzięki usłudze „Twój e-PIT”, podatnicy składający deklaracje PIT-37 i PIT-38 mogli bez konsekwencji karno-skarbowych zapomnieć o obowiązkach podatkowych. Taka decyzja mogła jednak wpłynąć m.in. na wysokość zwracanego przez skarbówkę podatku.
Dla większości podatników PIT za 2018 rok złożył się sam. Urzędnicy przygotowali i udostępnili podatnikom uzupełnione zeznania za 2018 rok. Jeśli podatnik nie sprawdził swojego formularza, skarbówka i tak potraktowała to jako jego akceptację. Co istotne, chodzi tylko o tych podatników, dla których adresowana jest usługa „Twój e-PIT”, a zatem o osoby składające PIT-37 i PIT-38. Nie ma zatem możliwości, by ci podatnicy narazili się na sankcje za niedotrzymanie terminu lub niezłożenie zeznania. Niesprawdzenie deklaracji przez jej automatycznym zaakceptowaniem może jednak skutkować mniejszą kwotą zwrotu podatku.
Informacje, które są zawarte w uzupełnionych formularzach to m.in. dochód, kwota nadpłaty/do zapłaty oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci i dane organizacji pożytku publicznego, a także numer rachunku bankowego. Nie zawsze dane dotyczące preferencji są jednak aktualne. Może zdarzyć się bowiem, że podatnik uzyskał prawo do danej ulgi w 2018 roku i dopiero w tegorocznym rozliczeniu mógł odliczyć od dochodu lub przychodu konkretne wydatki. Niezaakceptowanie deklaracji sprawi także, że skarbówka prześle 1 proc. naszego podatku na rzecz organizacji wskazanej w roku poprzednim. To tylko kilka powodów dla których na przyszłość warto sprawdzać deklaracje. W ramach usługi Twój e-PIT podatnik ma jednak możliwość złożenia korekty zeznania PIT-37 i PIT-38 – bez względu na to czy składając zeznanie skorzystał z usługi Twój e-PIT czy złożył je w innej formie – elektronicznie przez system e-Deklaracje lub papierowo.
Bez względu na to, czy deklaracja była automatycznie zaakceptowana i uznana na przesłaną, czy złożona osobiście, fiskus poinformuje podatnika o kwocie ewentualnej niedopłaty wynikającej z zeznania. Wówczas to podatnik musi uregulować rachunki z urzędem skarbowym. Jeśli zaś z zeznania wynika nadpłata, fiskus zwróci pieniądze podatnikowi szybciej, nie trzy miesiące, a 45 dni od daty złożenia deklaracji.

Blog
11.06.2021

Zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego

Czytaj więcej
Aktualności
02.06.2021

Urlop prawa pracodawcy i pracownika

Czytaj więcej
Aktualności
28.05.2021

Dorabiasz do świadczenia przedemerytalnego? Musisz zgłosić to do ZUS

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl