LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Last minute - na to uważaj

Wyjazdy typu last minute cieszą się sporą popularnością. Poszukiwaniom wakacji na ostatnią chwilę towarzyszyć może pośpiech, który nie sprzyja wnikliwemu studiowaniu ofert i zmniejsza szanse na wykrycie ewentualnych haczyków, które mogą się w nich skrywać. Na jakie zapisy szczególnie uważać?
BB, HB, FB, Al. To skróty, które opisują rodzaj wyżywienia oferowanego nam w trakcie wycieczki. BB ("Bed and Breakfast", czyli śniadania), HB ("Half Board" - śniadania i obiadokolacje) oraz FB ("Full Board" - pełne wyżywienie) są znane niemal każdemu, więc ich zrozumienie nie powinno przysparzać większych kłopotów. Nieco inaczej może być jednak w przypadku także popularnego AI, a więc all inclusive
. Dzieje się tak, ponieważ touroperatorzy w tej kategorii coraz częściej rozróżniają np. ultra all inclusive, all inclusive soft, all inclusive light, a nawet total all inclusive. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, gdyż różnią się one dość znacznie w zakresie oferowanych usług.
Last minute najczęściej obejmuje również zakwaterowanie w hotelu. Niestety doświadczenie pokazuje, że nie zawsze wiemy, w jakim, ponieważ biura podróży potrafią zmienić pierwotną ofertę i zaproponować nam porównywalny nocleg w innym miejscu. Niby nic, ale w ten sposób często można wylądować tam, gdzie dostępność wolnych miejsc nie jest przypadkowa– np. obiekt przechodzi remont lub w jego sąsiedztwie toczy się uciążliwa budowa.
Jednym z trików, które stosują biura podróży by obniżyć cenę wyjazdu jest też oferowanie niskiej kategorii pokoi. Choć w katalogu ośrodek wygląda imponująco – na miejscu okazuje się, że wykupiona przez nas opcja obejmuje nocleg w najtańszych pokojach nierzadko z widokiem na kuchnię, szosę szybkiego ruchu, czy nawet śmietnik. Zamiast szumu morza usypia nas huk klimatyzatora, zamiast zieleni za oknem – widzimy obdrapaną ścianę. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do sytuacji, w której turyści zostają zakwaterowani razem z obsługą hotelową. Jeżeli więc niekoniecznie chcemy być przymuszani do poznawania lokalnych zwyczajów i społeczności – powinniśmy upewnić się jaki typ pokoju kupujemy w ramach wyjazdu.
Gdy chcemy zrezygnować z wyjazdu pojawia się problem, bo okazuje się, że taka możliwość jest obwarowana opłatami, które musimy ponieść. Dlatego przed podpisaniem umowy – sprawdźmy jakie są ewentualne możliwości rezygnacji. Jeżeli już zdecydujemy się na rezygnację – najlepiej poinformujmy o tym touroperatora listem poleconym.
Większość z nas wie, czy w ramach wycieczki oferowany jest dojazd, nocleg i wyżywienie. Jednak razem z nimi mogą pojawić się inne wydatki, takie jak opłaty lotniskowe, taksa klimatyczna, opłata za wizę turystyczną, hotelowe leżaki, a nawet dzienna dopłata za dziecko. Cena wycieczki, którą płacimy touroperatorowi w zasadzie nigdy nie wyczerpuje wszystkich wydatków, które trzeba ponieść w związku z wyjazdem i lepiej być na to przygotowanym.
Każdy touroperator zobowiązany jest do objęcia ubezpieczeniem swoich klientów korzystających z zagranicznych wyjazdów. Jednak w przypadku tańszych wycieczek, w tym szczególnie last minute, podstawowe ubezpieczenie turystyczne z niskimi sumami kosztów leczenia i NNW to standard. Jeżeli więc nam lub naszemu dziecku podczas wakacji przydarzy się wypadek lub poważna choroba – taka polisa najpewniej nie wystarczy na pokrycie kosztów opieki medycznej, a także transportu karetką czy helikopterem na miejscu i do Polski. Dlatego przed wyjazdem najlepiej indywidualnie kupić polisę turystyczną, która będzie miała szeroki zakres ochrony i wysokie sumy gwarancyjne.
Godziny lotów czarterowych potrafią zaskoczyć i niestety nie pozytywnie. O tym, że nasz lot na last minute odbędzie się o 3 nad ranem dowiadujemy się najczęściej w ostatniej chwili. Dlatego kupując wyjazd last minute dowiedzmy się, czy godzina odlotu jest ustalona, a jeżeli tak – o jakiej porze, a także czy, kiedy i na jakich warunkach może ulec zmianie. Drugi aspekt podróżowania samolotem to limity bagażu. Większość z nas pamięta, że linie lotnicze narzuciły pasażerom mocne ograniczenia dotyczące liczby i wagi przewożonego bagażu. Specjalizują się w tym również przewoźnicy czarterowi. Jeżeli więc planujemy zabrać ze sobą więcej bagażu np. z powodu podróżowania z małym dzieckiem lub chcemy przewieźć sprzęt sportowy – wówczas najlepiej sprawdzić, czy tego typu bagaż przewidziany jest w ramach naszego biletu lub być przygotowanym na dodatkowe koszty.

Blog
Aktualności
12.04.2024

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Czytaj więcej
Aktualności
14.03.2024

Sprawozdania środowiskowe w systemie BDO - termin upływa 15 marca 2024 r.

Czytaj więcej
Aktualności
13.03.2024

Konfiskata auta - nowe przepisy wchodzą w życie w czwartek 14 marca 2024 r.

Konfiskata auta - nowe przepisy
Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl