BLOG DLA LEKARZY

Prawnicy Lex Secure na bieżąco przygotowują i publikują dla Ciebie ciekawe artykuły prawne z życia lekarzy - zapraszamy do lektury!

Wstecz

WAŻNA ZMIANA Z ZAKRESU POSIADANIA KAS FISKALNYCH PRZEZ LEKARZY

Autor: Piotr Gręda

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnicy, w tym również lekarze i lekarze dentyści, dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Lekarze, którzy prowadzą już przez pewien czas własne praktyki lekarskie zapewne wiedzą, że dotychczas możliwe było odroczenie obowiązku przedmiotowej ewidencji świadczenia usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów o pełne 2 miesiące od daty rozpoczęcia świadczenia takich usług.

 

Jednakże od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie bardzo istotna zmiana. Od tej daty, stosownie do nowego rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zwolnienie to przestało obowiązywać. Od tej pory lekarze i lekarze dentyści, którzy rozpoczynają udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, są zobowiązani do zainstalowania kasy fiskalnej już z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży usługi.

 

Wycofanie przez ustawodawcę omawianego zwolnienia z pewnością zostanie ocenione negatywnie i to nie tylko wśród osób dopiero zaczynających udzielanie świadczeń zdrowotnych. Należy przede wszystkim zauważyć, że lekarze i lekarze dentyści zaczynający prowadzenie własnej działalności gospodarczej, w porównaniu do swoich poprzedników, będą mieli utrudnione zadanie, by utrzymać się na rynku.

 

Aby zapamiętać tę zmianę, w celu uniknięcia negatywnych konsekwencji, warto zatem powtórzyć: od 1 stycznia 2017 r. lekarze i lekarze dentyści, którzy rozpoczynają udzielanie świadczeń zdrowotnych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej są zobligowani do zainstalowania kasy fiskalnej już z chwilą dokonania pierwszej sprzedaży usługi.

Blog dla lekarzy i farmaceutów

Czytaj więcej

Blog dla każdego

Czytaj więcej

Lex Secure 24H Opieka Prawna

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIA

Firma

Lex Secure 24H Opieka Prawna

Komar-Komarowski Spółka komandytowa

 

Adres

Al. Niepodległości 723/6

81-853 Sopot

 

Dane firmy

NIP: 5862017484

REGON: 191884226

KRS: 0000675528

 

Telefon

tel. +48 58 500 59 00

fax: +48 58 500 59 01

 

24h Infolinia Prawna:

+ 48 501 538 539

Sekretariat:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Sprzedaży: 

Paweł Żółtowski

tel. +48 601 141 656

email pawel.zoltowski@opiekaprawna.pl

 

Departament Sieci Agencyjnej:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Pomocy Technicznej:

pomoc.techniczna@opiekaprawna.pl

 

Departament Ochrony Danych Osobowych:

daneosobowe@opiekaprawna.pl

 

Departament Reklamacji:

reklamacje@opiekaprawna.pl

 

Sieć partnerska Lex Secure

Strony internetowe - odee.pl