BLOG DLA LEKARZY

Prawnicy Lex Secure na bieżąco przygotowują i publikują dla Ciebie ciekawe artykuły prawne z życia lekarzy - zapraszamy do lektury!

Wstecz

Ograniczenia sprzedaży leków dopuszczonych do obrotu detalicznego w placówkach obrotu pozaaptecznego

Autor: Tomasz Grybko

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, określone kategorie leków mogą być sprzedawane poza aptekami, m. in. w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych. Wykaz leków dopuszczonych do tego typu sprzedaży uregulowany został w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych. Rozporządzenie to stało się przedmiotem projektu nowelizacji, który właśnie trafił do konsultacji publicznych.

Powyższa nowelizacja obejmie załącznik nr 2 do Rozporządzenia i dąży do ograniczenia obrotu detalicznego lekami w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz sklepach ogólnodostępnych, stosownie do aktualnych standardów europejskich. Powszechnie znane jest stanowisko, na które powołuje się wnioskodawca projektu, zgodnie z którym Polacy nadużywają leków. Nowelizacja rozporządzenia ma zjawisko to ograniczyć poprzez zakazanie sprzedaży w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz sklepach ogólnodostępnych produktów takich jak: leki stosowane miejscowo w bólach stawów i mięśni, czwartorzędowe związki amoniowe, leki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego, witamina C, leki proste, adsorbenty, leki stosowane w dermatologii, talk oraz glukoza. Do produktów dotychczas dopuszczonych mają natomiast dołączyć wcześniej niewidniejące w wykazie leki hamujące perstaltykę przewodu pokarmowego, leki przeciwhistaminowe oraz inhibitory pompy protonowej.

Powyższe zmiany wynikają z postulatów Naczelnej Izby Aptekarskiej i producentów leków o kategorii dostępności OTC. Nowe kryteria klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz w sklepach ogólnodostępnych określone zostały z uwzględnieniem postępu naukowego oraz wniosków ekspertów reprezentujących różne specjalności medyczne i służyć mają ochronie zdrowia publicznego.

Zgodnie z projektem Rozporządzenia, sklepy specjalistycznego zaopatrzenia medycznego oraz sklepy ogólnodostępne mogłyby prowadzić obrót detaliczny produktami leczniczymi, usuniętymi z załącznika nr 2 wyłącznie przez okres 12 miesięcy od dnia wejście w życie rozporządzenia, pod warunkiem, że produkty te zostały nabyte przed tym terminem.

Podmioty, którym przedstawiono projekt do zaopiniowania, mają czas na zgłaszanie swoich uwag do dnia 24 stycznia 2017 r.

Blog dla lekarzy i farmaceutów

Czytaj więcej

Blog dla każdego

Czytaj więcej

Lex Secure 24H Opieka Prawna

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIA

Firma

Lex Secure 24H Opieka Prawna

Komar-Komarowski Spółka komandytowa

 

Adres

Al. Niepodległości 723/6

81-853 Sopot

 

Dane firmy

NIP: 5862017484

REGON: 191884226

KRS: 0000675528

 

Telefon

tel. +48 58 500 59 00

fax: +48 58 500 59 01

 

24h Infolinia Prawna:

+ 48 501 538 539

Sekretariat:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Sprzedaży: 

Paweł Żółtowski

tel. +48 601 141 656

email pawel.zoltowski@opiekaprawna.pl

 

Departament Sieci Agencyjnej:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Pomocy Technicznej:

pomoc.techniczna@opiekaprawna.pl

 

Departament Ochrony Danych Osobowych:

daneosobowe@opiekaprawna.pl

 

Departament Reklamacji:

reklamacje@opiekaprawna.pl

 

Sieć partnerska Lex Secure

Strony internetowe - odee.pl