BLOG DLA LEKARZY

Prawnicy Lex Secure na bieżąco przygotowują i publikują dla Ciebie ciekawe artykuły prawne z życia lekarzy - zapraszamy do lektury!

Wstecz

Kosmetyki nadal na aptecznych półkach

Autor: Paulina Kowalczyk

Swego czasu usłyszeć mogliśmy o planowanym przez Ministerstwo Zdrowia wycofaniu kosmetyków ze sprzedaży aptecznej. Resort zdrowia za zadanie postawił sobie przeprowadzenie analizy asortymentu dostępnego w aptekach – jej wyniki miały wskazać, czy widniejący na półkach aptek towar jest zgodny z celami, do których osiągnięcia dąży ministerstwo.

Po przeprowadzeniu przedmiotowych badań okazało się, że pozycja kosmetyków w aptekach nie jest zagrożona – w wydanym oświadczeniu biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia stwierdziło, że wycofanie tych produktów ze sprzedaży w aptekach nie jest zasadne. Taka informacja spowodowała, że farmaceuci odetchnęli z ulgą – w obliczu planowanych zmian mogliśmy odnotować wiele wypowiedzi, których autorzy nie zgadzali się z mającą wejść w życie reformą. Podnoszono przede wszystkim, że kosmetyki dopuszczone do obrotu aptecznego stanowią i tak nieliczną grupę produktów, których główną funkcją jest utrzymanie higieny, a także zapewnienie pielęgnacji i ochrony ludzkiego ciała. Ponadto, ich zakup powinien być poprzedzony konsultacją z wykwalifikowanym farmaceutą, którego wykształcenie w dziedzinie kosmetologii pozwoli na optymalne dobranie produktu, pozwalające na sprostanie potrzebom zdrowotnym i pielęgnacyjnym pacjenta. Istotnym jest również – jak wskazywano – wyspecjalizowane działanie tego typu produktów, przy czym wycofanie ich z aptek, skutkujące ich dostępnością m. in. w drogeriach, może przyczynić się do użycia danego kosmetyku w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem, co może przynieść opłakane w skutkach efekty, takie jak podrażnienie skóry, czy wystąpienie reakcji alergicznych. Należy bowiem pamiętać, że sprzedaż dermokosmetyków powinna, w imię pacjenta, odbywać się pod nadzorem farmaceuty.

Wydaje się zatem, że decyzję o pozostawieniu określonej grupy kosmetyków na aptecznych półkach należy uznać za prawidłową – dostępność w aptekach m.in. produktów emolientowych zdecydowanie wpłynie korzystnie na jakość życia i kondycję zdrowotną pacjentów. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że odejście od planowanej reformy pozwoli zachować pracę wielu osobom będącym technikami farmaceutycznymi, a jednocześnie wykształconymi kosmetologami zatrudnionymi w aptekach na specjalnie stworzonym stanowisku. Możliwość skonsultowania planowanego przez nas zakupu kosmetycznego z osobą wykwalifikowaną w danej materii dalej pozostanie mocną stroną aptek.

Blog dla lekarzy i farmaceutów

Czytaj więcej

Blog dla każdego

Czytaj więcej

Lex Secure 24H Opieka Prawna

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIA

Firma

Lex Secure 24H Opieka Prawna

Komar-Komarowski Spółka komandytowa

 

Adres

Al. Niepodległości 723/6

81-853 Sopot

 

Dane firmy

NIP: 5862017484

REGON: 191884226

KRS: 0000675528

 

Telefon

tel. +48 58 500 59 00

fax: +48 58 500 59 01

 

24h Infolinia Prawna:

+ 48 501 538 539

Sekretariat:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Sprzedaży: 

Paweł Żółtowski

tel. +48 601 141 656

email pawel.zoltowski@opiekaprawna.pl

 

Departament Sieci Agencyjnej:

biuro@opiekaprawna.pl

 

Departament Pomocy Technicznej:

pomoc.techniczna@opiekaprawna.pl

 

Departament Ochrony Danych Osobowych:

daneosobowe@opiekaprawna.pl

 

Departament Reklamacji:

reklamacje@opiekaprawna.pl

 

Sieć partnerska Lex Secure

Strony internetowe - odee.pl