LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Problem z kontrolami w pojazdach transportu miejskiego

Na przestrzeni ostatniego miesiąca w mediach społecznościowych szerokim echem odbiły się wyroki Sądu Rejonowego dla Łodzi–Widzewa, poruszające problematykę związaną z przeprowadzaniem kontroli w pojazdach transportu miejskiego.


Pierwsze z przedmiotowych orzeczeń dotyczyło stanu faktycznego, w którym podróżna, po wejściu do tramwaju, zwróciła się do motorniczego z zamiarem zakupu biletu uprawniającego do przejazdu pojazdem. Niestety, okazało się, że jego nabycie nie było możliwe, gdyż kierujący nie posiadał biletów. Po chwili obok podróżnej zjawił się kontroler, prosząc o okazanie biletu, czego – co oczywiste – uczynić nie mogła.


Drugi wyrok zapadł natomiast na gruncie sytuacji, która z pewnością mogła dotyczyć niejednego z nas – jedna z pasażerek, tuż po przylocie zza granicy, w pośpiechu wsiadła tylnymi drzwiami do pojazdu komunikacji miejskiej. Niezwłocznie skierowała się w stronę kierowcy celem nabycia biletu – na swojej drodze napotkała jednak przeszkodę w postaci kontrolera, który zażądał przedstawienia ważnego biletu.


W pierwszym przypadku Sąd wskazał, iż podróżna dochowała należytej staranności, aby kupić bilet uprawniający do skorzystania z przejazdu pojazdem, a w przypadku braku biletów u motorniczego, nie powinna ponosić negatywnych konsekwencji w postaci obowiązku uiszczenia opłaty dodatkowej. Sąd zaznaczył jednak, że kontrola odbyła się przed dojechaniem do pierwszego przystanku po wejściu pasażerki do pojazdu, natomiast gdyby ta kontynuowała jazdę pomimo braku możliwości nabycia biletu u motorniczego, ocena takiego zachowania przez Sąd byłaby zupełnie inna. W drugim wyroku Sąd zważył, iż podróżna w chwili wejścia do pojazdu nie posiadała biletu, jednakże zamierzała go kupić u kierowcy – nie udało się to jednak z uwagi na fakt, że powyższe uniemożliwił jej kontroler. Sąd wskazał, że takie zachowanie kontrolującego uznać należy za nieprawidłowe i niewłaściwe, a także przedwczesne. W obu przypadkach powództwa wytoczone przez przedsiębiorstwo komunikacyjne zostały oddalone.


Powyższe orzeczenia należy z pewnością ocenić pozytywnie – zwracają one bowiem uwagę na bardzo istotne dziś znaczenie ochrony konsumenta na rynku publicznych usług transportowych.

Blog
temida
Wydarzenia
20.06.2024

XXII Ranking Kancelarii Prawniczych „Rzeczpospolitej”

Czytaj więcej
IMG-20240614-WA0003
Wydarzenia
17.06.2024

XVII Ogólnopolskie Mistrzostwa Polski Lekarzy i Lekarzy Dentystów w piłce 6-osobowej

Czytaj więcej
Aktualności
31.05.2024

Nowe przepisy dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl