LEX SECURE

Blog

Najważniejsze są pytania, Lex Secure zna odpowiedzi.
Blog prawniczy Lexsecure
Adres na zwolnieniu lekarskim musi być aktualny

Jesteś chory i wybierasz się po zwolnienie lekarskie? Nie zapomnij podać lekarzowi aktualnego adresu, pod którym przebywać będziesz w czasie niezdolności do pracy. Pamiętaj również, że o ewentualnej zmianie tego adresu w trakcie choroby powinieneś powiadomić pracodawcę i ZUS. Masz na to 3 dni.
Adres na zwolnieniu lekarskim musi być aktualny. Tymczasem doświadczenie pokazuje, że nierzadko w systemie e-ZLA figuruje adres, który z miejscem przebwania chorego nie ma nic wspólnego. Z tego też względu pracownik podczas wizyty w gabinecie powinien przekazać lekarzowi, gdzie będzie przebywał w trakcie zwolnienia.
Bywa i tak, że w trakcie choroby okazuje się, że potrzebujemy pomocy innych i przenosimy się do rodziców, którzy w tym czasie zaopiekują się nami. Dlatego w takiej sytuacji, gdy już po wystawieniu e-zwolnienia, zmieniliśmy miejsce pobytu, musimy poinformować o nowym adresie swojego pracodawcę oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Mamy na to 3 dni od wystąpienia tej okoliczności.
Z jakich powodów adres na zwolnieniu lekarskim musi być aktualny? W ten sposób umożliwiamy ZUS-owi lub pracodawcy przeprowadzenie kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jest to o tyle istotne, że nieusprawiedliwiona nieobecność chorego w domu może prowadzić do odmowy prawa do wypłaty zasiłku chorobowego.
Do kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich uprawniony jest nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale również płatnicy składek, którzy wypłacają zasiłki (pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób). Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zwolnienie wykorzystywane jest prawidłowo, tzn. czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia.

Blog
Aktualności
31.05.2024

Nowe przepisy dotyczące zastrzeżenia numeru PESEL

Czytaj więcej
Aktualności
20.05.2024

Nowe wymogi dla pracodawcy - dostosowanie stanowiska pracy, przy pracy zdalnej

Czytaj więcej
Aktualności
26.04.2024

Dodatek osłonowy

Czytaj więcej
Sprawdź wszystkie wpisy

Zostaw wiadomość, oddzwonimy!

24H INFOLINIA:

+ 48 501 538 539

NAPISZ DO NAS:

prawnik@opiekaprawna.pl